geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Nominacja Krišjānisa Kariņša na stanowisko premiera Łotwy

Andrzej Widera

22-11-2022 10:36


Prezydent Łotwy Egils Levits oficjalnie nominuje dziś na stanowisko premiera obecnego polityka "Nowej Jedności" (JV) Krišjānisa Kariņša. Prezydent Levits ogłosił nominację na dzisiejszej konferencji prasowej, dodając, że jeszcze tego samego dnia podpisze stosowny dokument.

Wciąż trwają prace nad utworzeniem rządu, od czasu wyborów do Saeimy na początku października, podczas których "Nowa Jedność" zebrała największe poparcie wyborców. Obecnie trwają prace nad deklaracją rządu, który ma stworzyć koalicja "Nowej Jedności", "Zjednoczonej Listy" oraz Sojuszu Narodowego "Wszystko dla Łotwy". Lista projektów do wykonania zostały opracowane w grupach roboczych w zeszłym tygodniu, a prace nad ostateczną wersją oświadczenia rządu rozpoczęły się w tym tygodniu. Wcześniej prezydent Levits mówił, że przed zgłoszeniem kandydata na premiera czeka na co najmniej rozpoczęcie prac nad deklaracją rządową.

Jeśli koalicja zostanie uzgodniona, skład gabinetu będzie wymagał głosowania w Saeimie w celu zatwierdzenia drugiego rządu kierowanego przez Karinsa. Nieoficjalnie mówi się o ewentualnych kandydatach na ministrów, ale nie padły jeszcze oficjalne nazwiska. Największa jasność dotyczy potencjalnych ministrów "Nowej Jedności", najmniejsza zaś potencjalnych przedstawicieli "Zjednoczonej Listy" w rządzie.

Arturs Krišjānis Kariņš urodził się w USA w 1964 broku w rodzinie łotewskich emigrantów, którzy opuścili kraj w 1944 w ucieczce przed sowiecką okupacją i początkowo pracował jako przedsiębiorca, gdy przeniósł się na Łotwę - w 1994 roku założył firmę "Lāču ledus" i był jej prezesem.

W 2001 należał do założycieli partii Nowa Era. Został wybrany do łotewskiego parlamentu w 2002 i ponownie w 2006. Był zastępcą delegata łotewskiego Sejmu do Konwentu Europejskiego. Sprawował funkcję prezesa frakcji parlamentarnej Nowej Ery (2002–2004) oraz ministra gospodarki w rządzie Aigarsa Kalvītisa (2004–2006). W 2007 wzostał wybrany na przewodniczącego partii, funkcję tę pełnił do 2008. W wyborach w 2009 ubiegał się o mandat w Parlamencie Europejskim z pierwszego miejsca listy Nowej Ery, jako jej jedyny przedstawiciel został wybrany. Został członkiem prezydium grupy Europejskiej Partii Ludowej, zasiadał w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W wyborach parlamentarnych w 2014 uzyskał reelekcję jako jeden z czterech kandydatów Jedności. W kwietniu 2018 został liderem Nowej Jedności (zrzeszenia partii Jedność i kilku ugrupowań regionalnych) oraz jej kandydatem na stanowisko premiera Łotwy po wyborach w 2018 roku.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021