geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Nieporozumienia między Gagauzją a władzami Mołdawii

Dodał: Andrzej Widera

13-12-2023 11:28


Deputowani Zgromadzenia Ludowego Gagauzji (NSG) zawiesili udział w międzyparlamentarnej grupie roboczej – platformie dialogu z parlamentarzystami Mołdawii. Deputowani  podjęli taką decyzję na wczorajszym nadzwyczajnym posiedzeniu – dokładnie tydzień po spotkaniu deputowanych Gagauzji z przewodniczącym parlamentu Mołdawii Igorem Grosu.

Nie jest to jednak pierwsza tego typu sytuacja: W 2019 roku deputowani NSG zawiesili prace wspólnej grupy z posłami mołdawskiego parlamentu do czasu przyjęcia przez mołdawski parlament pakietu ustaw dotyczących Gagauzji uzgodnionego pomiędzy Kiszyniowem a Komratem.

Współprzewodniczący grupy z Gagauzji zastępca NSG Siergiej Cimpoes powiedział na posiedzeniu NSG, że ​​władze centralne odmawiają współpracy z Gagauzją, ale autonomia potrzebuje politycznej platformy dialogu z Kiszyniowem. „Stanowisko Kiszyniowa nie uległo zmianie. Powtarzają jak mantrę: „Kto współpracuje z przestępcami Plahotniucem i Sorem, kto ich wspiera, a to jest wasz baszkan Evghenia Guțul i przewodniczący NSG Dmitrij Konstantinow – nie będziemy z nimi współpracować”. To jest stwierdzenie faktu […] Nie chcą nas uważać za autonomię polityczną. Powiedziałem Grosowi, że walczą z Sorem, ale tak naprawdę go wykorzystują i przez niego osłabiają Gagauzję” – podkreślił Cimpoes.

Dodał także, że w zeszłym tygodniu spotkał się z premierem Dorinem Receanem. Według niego retoryka Kiszyniowa jest następująca: zgadzają się na współpracę z Gagauzją, ale z pominięciem władzy wykonawczej, którą reprezentuje Evghenia Guțul, powiązana ze zbiegłym oligarchą Ilanem Sorem. Inny członek grupy międzyparlamentarnej Aleksander Tarnawski wezwał posłów, aby nie zamykali ostatniego okna komunikacji Komratu z Kiszyniowem. Po godzinnej debacie za zawieszeniem udziału w pracach grupy międzyparlamentarnej głosowało 17 deputowanych NSG, 11 było przeciw, a 2 posłów wstrzymało się od głosu.

Grupa Robocza ds. zapewnienia działania autonomii Gagauzji w ramach prawa konstytucyjnego i przepisów ustawodawstwa Republiki Mołdawii w sprawie specjalnego statusu prawnego autonomii została utworzona w 2015 roku. W jego skład wchodzą zarówno deputowani mołdawskiego parlamentu, jak i deputowani Zgromadzenia Narodowego. Działalność grupy wspiera Fundacja Pokoju Martti Ahtisaari Peace Foundation (CMI) w ramach projektu „Dialog o Gagauzji” finansowanego przez Finlandię.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021