geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Nieporozumienia między Gagauzją a władzami Mołdawii

Dodał: Andrzej Widera

13-12-2023 11:28


Deputowani Zgromadzenia Ludowego Gagauzji (NSG) zawiesili udział w międzyparlamentarnej grupie roboczej – platformie dialogu z parlamentarzystami Mołdawii. Deputowani  podjęli taką decyzję na wczorajszym nadzwyczajnym posiedzeniu – dokładnie tydzień po spotkaniu deputowanych Gagauzji z przewodniczącym parlamentu Mołdawii Igorem Grosu.

Nie jest to jednak pierwsza tego typu sytuacja: W 2019 roku deputowani NSG zawiesili prace wspólnej grupy z posłami mołdawskiego parlamentu do czasu przyjęcia przez mołdawski parlament pakietu ustaw dotyczących Gagauzji uzgodnionego pomiędzy Kiszyniowem a Komratem.

Współprzewodniczący grupy z Gagauzji zastępca NSG Siergiej Cimpoes powiedział na posiedzeniu NSG, że ​​władze centralne odmawiają współpracy z Gagauzją, ale autonomia potrzebuje politycznej platformy dialogu z Kiszyniowem. „Stanowisko Kiszyniowa nie uległo zmianie. Powtarzają jak mantrę: „Kto współpracuje z przestępcami Plahotniucem i Sorem, kto ich wspiera, a to jest wasz baszkan Evghenia Guțul i przewodniczący NSG Dmitrij Konstantinow – nie będziemy z nimi współpracować”. To jest stwierdzenie faktu […] Nie chcą nas uważać za autonomię polityczną. Powiedziałem Grosowi, że walczą z Sorem, ale tak naprawdę go wykorzystują i przez niego osłabiają Gagauzję” – podkreślił Cimpoes.

Dodał także, że w zeszłym tygodniu spotkał się z premierem Dorinem Receanem. Według niego retoryka Kiszyniowa jest następująca: zgadzają się na współpracę z Gagauzją, ale z pominięciem władzy wykonawczej, którą reprezentuje Evghenia Guțul, powiązana ze zbiegłym oligarchą Ilanem Sorem. Inny członek grupy międzyparlamentarnej Aleksander Tarnawski wezwał posłów, aby nie zamykali ostatniego okna komunikacji Komratu z Kiszyniowem. Po godzinnej debacie za zawieszeniem udziału w pracach grupy międzyparlamentarnej głosowało 17 deputowanych NSG, 11 było przeciw, a 2 posłów wstrzymało się od głosu.

Grupa Robocza ds. zapewnienia działania autonomii Gagauzji w ramach prawa konstytucyjnego i przepisów ustawodawstwa Republiki Mołdawii w sprawie specjalnego statusu prawnego autonomii została utworzona w 2015 roku. W jego skład wchodzą zarówno deputowani mołdawskiego parlamentu, jak i deputowani Zgromadzenia Narodowego. Działalność grupy wspiera Fundacja Pokoju Martti Ahtisaari Peace Foundation (CMI) w ramach projektu „Dialog o Gagauzji” finansowanego przez Finlandię.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024