Zdjęcie: Pixabay
15-01-2024 09:50
W tym roku OECD sklasyfikowała Litwę na ostatnim miejscu pod względem stosunku przyszłego poziomu emerytur do wynagrodzeń. Według przedstawionego raportu przyszła emerytura osób zatrudnionych w 2022 r. na Litwie wyniesie zaledwie 28,9% średniego wynagrodzenia.
Prognoza ta stanie się rzeczywistością, jeśli sytuacja demograficzna w kraju ulegnie pogorszeniu, a prawo emerytalne pozostanie niezmienione. W 2023 r. średnia emerytura na Litwie wynosiła około 43% średniej płacy krajowej. Im wyższy odsetek, tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie mogła cieszyć się wyższymi dochodami na starość, a tym samym pełniejszym życiem.
To najgorszy wynik wśród 38 członków OECD. Najwyższe szacunki notowane są w Portugalii, Turcji i Holandii, gdzie stopa zastąpienia dochodów wyniesie ponad 90 proc. Stopa zastąpienia to stosunek kwoty wypłacanej emerytury do wynagrodzenia otrzymywanego przed przejściem na emeryturę. Oznacza to więc, że emeryci z wymienionych krajów będą mogli cieszyć się niemal takimi samymi dochodami, jakie otrzymywali pracując. Z polskiego punktu widzenia sytuacja też nie wygląda najlepiej - Polska została sklasyfikowana zaledwie 6 miejsc wyżej, ale nad Japonią.
Ministerstwo Ubezpieczeń Społecznych i Pracy Litwy (SADM) w oświadczeniu wskazało, że tego typu długoterminowe prognozy zawsze opierają się na założeniach dotyczących demografii, sytuacji na rynku pracy i wzrostu gospodarczego. „Jeśli chodzi o sytuację na Litwie, długoterminowe założenia demograficzne Litwy są od wielu lat wyjątkowo niekorzystne” – twierdzi SADM.