Zdjęcie: Gyan Fernando Flickr.com
11-07-2025 13:40
W obliczu pogłębiającego się kryzysu, wywołanego ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu ziemnego, Mołdawska Elektrownia Cieplna zlokalizowana w Naddniestrzu (MoldGRES) notuje straty operacyjne. Różnica pomiędzy obowiązującą taryfą a rzeczywistym kosztem produkcji energii zostanie pokryta z budżetu lokalnego – przewiduje opublikowany na stronie Rady Najwyższej w Tyraspolu projekt ustawy.
Dokument ten ma na celu utrzymanie funkcjonowania uznawanej za strategiczną instalacji energetycznej, której obecne stawki nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów operacyjnych. W ramach działań naprawczych budżet regionu został już zmodyfikowany na 2025 rok, uwzględniając subsydia na styczeń i luty.
Tymczasem, dostawy prądu z lewego na prawy brzeg Dniestru - czyli z Naddniestrza do Mołdawii - zmniejszyły się aż o 84%. Kiszyniów wielokrotnie podkreślał, że nie zamierza wznawiać zakupów energii z MGRES. W tle napięć energetycznych ujawnia się jednak inny obraz – wyraźne zacieśnianie więzi gospodarczych regionu z Unią Europejską. W pierwszym półroczu 2025 roku aż 76,9% całkowitej wartości eksportu naddniestrzańskich przedsiębiorstw trafiło do państw członkowskich UE, przy czym 45,8% importu do Mołdawii pochodziło z tego samego kierunku.
Według mołdawskiego Biura Reintegracji, najważniejszymi partnerami eksportowymi regionu są Rumunia, Włochy i Niemcy, natomiast głównymi krajami pochodzenia importowanych towarów – Ukraina, Rumunia i Polska. Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie, „dane te potwierdzają wyraźny trend wzmacniania więzi gospodarczych między przedsiębiorstwami naddniestrzańskimi a rynkami unijnymi, utrzymując Unię Europejską jako głównego partnera handlowego regionu.”