Zdjęcie: Gyan Fernando Flickr.com
19-09-2024 12:34
Od wejścia w życie nowego mołdawskiego Kodeksu Celnego 1 stycznia 2024 r. naddniestrzańskie firmy wpłaciły do budżetu Mołdawii 123,8 mln lei. Jak podaje Służba Celna, od 1 stycznia do 8 września br. 454 przedsiębiorstwa z Naddniestrza złożyły zgłoszenia celne i uiściły cła zgodnie z nowymi przepisami.
Część operacji eksportowo-importowych została zwolniona z podatków w ramach traktatów i porozumień międzynarodowych, w których uczestniczy Mołdawia. Przypomnijmy, że nowy kodeks celny anulował, mimo protestów, świadczenia dla przedsiębiorstw z Naddniestrza. Kiszyniów oświadczył, że nie planuje ustępstw w związku z wejściem w życie nowego Kodeksu Celnego. Wicepremier ds. reintegracji Oleg Serebrian określił nowe obowiązki „pozytywną dyskryminacją”, powołując się na fakt, że podmioty gospodarcze z Naddniestrza zachowają ulgi w zakresie podatku akcyzowego i VAT.
"Większość wolumenu handlu regionu Naddniestrza przypada na kraje europejskie lub kraje WNP, z którymi umowy o wolnym handlu nie zostały anulowane. Jedynym krajem z pierwszej dziesiątki partnerów, z którym współpracują firmy z regionu Naddniestrza, a z którym nie ma umowy o wolnym handlu, są Chiny” – powiedział Serebrian.