Zdjęcie: Flickr
10-03-2024 12:00
Na Łotwie odbyła się podobna dyskusja, jak na sąsiedniej Litwie, na temat obowiązkowej służby kobiet w wojsku. Obecnie na Łotwie tylko mężczyźni są wcielani do obowiązkowej służby obrony narodowej, podczas gdy kobiety mogą wstąpić do niej dobrowolnie.
Jednak większość społeczeństwa uważa, że tak powinno pozostać - 73% nie zgadza się z twierdzeniem, że kobiety również powinny być wcielane do służby, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez centrum badawcze "Norstat" we współpracy z LSM.lv. Na pytanie, czy włączenie kobiet do Służby Obrony Narodowej powinno być obowiązkowe, tylko 3% respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 12% - "raczej tak". Jednak 28% odpowiedziało "raczej nie", a 45% - "zdecydowanie nie". Natomiast 11% respondentów nie odpowiedziało na to pytanie.
Kobiety były bardziej sceptycznie nastawione do poboru niż mężczyźni. 1% kobiet i 6% mężczyzn zdecydowanie poparło pobór kobiet. Jednak 52% kobiet i 37% mężczyzn było zdecydowanie przeciwnych.
W trakcie debaty nad wprowadzeniem obowiązkowej służby w obronie narodowej pojawiły się również pytania o rekrutację kobiet, ale politycy zdecydowali, że na razie tylko mężczyźni będą podlegać służbie. Ówczesny minister obrony, Artis Pabriks, wyjaśnił, że decyzja ta została podjęta w oparciu o efektywność armii i względy równości płci. W pierwszym poborze, który był całkowicie dobrowolny, zgłosili się tylko mężczyźni, ale w drugim poborze zgłosiły się również dwie młode kobiety. W trzecim poborze nie było wystarczającej liczby ochotników i zorganizowano loterię.