Zdjęcie: Flickr
05-03-2024 10:55
„Służba Wywiadu i Bezpieczeństwa Mołdawii weszła w posiadanie szeregu danych wskazujących na bezprecedensowy poziom intensywności działań prowadzonych przez Federację Rosyjską. Celem tych działań jest utrudnienie przystąpienia Republiki Mołdawii do Unii Europejskiej, przejęcie procesów demokratycznych i utrzymanie Mołdawii w swojej strefie wpływów” oświadczył dyrektor SIS Alexandru Musteăță w trakcie konferencji prasowej na temat „oceny zaangażowania Federacji Rosyjskiej w procesy wyborcze w Mołdawii w latach 2024-2025”.
Zdaniem szefa SIS, pierwszy etap rozpoczął się w 2023 r., kiedy podjęto próbę skompromitowania wyborów samorządowych, a obecnie trwają próby dwóch kolejnych, w których Rosja zamierza zaangażować się w procesy wyborcze w 2024 r.
"Mamy informacje, że podejmowane są próby skompromitowania referendum w sprawie integracji europejskiej, ingerencji w wybory prezydenckie, a także oczerniania instytucji politycznych i kandydatów, którzy będą promować akcesję do UE. Kolejny etap, trzeci, zaplanowany na rok 2025, ma na celu przejęcie kontroli nad parlamentem Mołdawii poprzez wejście do parlamentu partii politycznych znajdujących się pod wpływem Rosji. Posiadane szczegóły wskazują na strategię na lata 2024-2025, która będzie obejmować trzy główne powiązane ze sobą elementy: Wspieranie aktorów politycznych znajdujących się pod bezpośrednią lub pośrednią kontrolą Federacji Rosyjskiej, podzielonych na trzy kategorie, którzy po wejściu do parlamentu będą służyć wrogim interesom państwa obcego, czyli Federacji Rosyjskiej." - mówił Musteata.
"Ponadto, planowane jest stworzenie kilku kryzysów o różnej skali w kilku obszarach życia społeczno-politycznego, planowanie kryzysów gospodarczych, społecznych, starć społecznych w celu podżegania do nienawiści międzyetnicznej, kryzysów bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w tym w Gagauzji lub na lewym brzegu Dniestru. Kryzysy te będą uruchamiane kolejno lub równolegle, często przy skoordynowanych działaniach i zaawansowanym wsparciu propagandowym. Trzecim ważnym elementem scenariusza są zakrojone na szeroką skalę ataki informacyjne, mające na celu wzmocnienie psychologicznego efektu kryzysów, tworząc wrażenie, że kryzysy te są większe niż się wydaje. " - mówił szef SIS.
Według SIS, najważniejszym aktorem, na którego liczy Federacja Rosyjska, jest grupa Ilana Șora, która może być odpowiedzialna za prowokowanie radykalizacji i przemocy. W tym kontekście dyrektor SIS wezwał obywateli Mołdawii do zachowania czujności, informowania się wyłącznie z oficjalnych źródeł i nieulegania manipulacjom ze strony agresywnych działań Federacji Rosyjskiej.