geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Mołdawskie scenariusze zaopatrzenia w gaz

Dodał: Andrzej Widera

06-08-2024 08:40


Rząd Mołdawii przedstawił plan przygotowań do nowego sezonu grzewczego, który przewiduje dwa podstawowe scenariusze. Jak wskazano w nocie objaśniającej projekt, począwszy od 2022 r. rząd corocznie przygotowuje podobne plany mające na celu ograniczenie ryzyk związanych z dostawami surowców energetycznych.

Plan na lata 2024\2025 przewiduje dwa podstawowe scenariusze. Pierwsza zakłada, że ​​od 2025 roku Mołdawia w dalszym ciągu będzie odbierać rosyjski gaz w ilości 5,7 mln m3 dziennie, który, tak jak dotychczas, przesyłany będzie do Naddniestrza. W Naddniestrzu od końca 2022 roku gaz ten wykorzystywany jest na potrzeby krajowe oraz do produkcji energii elektrycznej w elekrowni MoldGRES, z której większość dostarczana jest do Mołdawii.

Drugi wariant zakłada, że ​​od 1 stycznia 2025 roku ustaną dostawy rosyjskiego gazu do Naddniestrza. W dokumencie wskazano, że sytuacja z dostawami gazu Gazpromu przez terytorium Ukrainy w przyszłym roku pozostaje niejasna, a trasa dostaw gazu przez Gazprom również nieznana w przypadku wstrzymania tranzytu przez terytorium Ukrainy. W przypadku wstrzymania tranzytu przez Ukrainę istnieje także ryzyko dostaw gazu do odbiorców z Naddniestrza. „Kolejne ryzyko wiąże się ze zdolnością odbiorców z Naddniestrza do płacenia za gaz po cenach rynkowych. Spółka państwowa Energocom mógłby dostarczać gaz odbiorcom z regionu Naddniestrza za pośrednictwem Tiraspoltransgaz pod warunkiem zapłaty z góry” – czytamy w dokumencie.

Ekspert ds. energetyki Siergiej Tofilat komentując sytuację wokół dostaw rosyjskiego gazu do Naddniestrza zauważył, że decyzja o „dostawach warunkowo bezpłatnego gazu zapada na szczeblu Kremla”. „Jeśli dostawy zostaną wstrzymane, będzie to wyłącznie decyzja Putina. A wtedy pojawią się dwa problemy” – powiedział Tofilat.

Pierwszy problem, według niego, będzie związany z zaprzestaniem wpływania pieniędzy na specjalne konto gazowe, z którego władze lokalne pokrywają wydatki socjalne (specjalne konto gazowe jest tworzone z pieniędzy, które Naddniestrzanie płacą za gaz). Drugi problem związany jest z faktem, że konsumenci w Naddniestrzu nie będą mogli kupować gazu i energii elektrycznej po cenach rynkowych. W przypadku Kiszyniowa Tofilat szacuje, że rozwiązanie tych problemów - wyrównanie taryf i zapewnienie świadczeń socjalnych [w Naddniestrzu] - kosztowałoby około 300 milionów euro rocznie. "Taryfy za energię elektryczną w Mołdawii, jeśli dostawy z MoldGRES zostaną wstrzymane, będą zależeć od cen zakupu. Trudno to przewidzieć, ale jeśli cena zakupu wzrośnie do 90-120 euro za 1 MWh (MGRES dostarcza po 66 USD za 1 MWh - NM), taryfa dla konsumentów wzrośnie o 20%-30%" - uważa Tofilat.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024