Zdjęcie: Pixabay
29-08-2024 08:16
Przykład Ukrainy, w której niszczona jest przez rosyjskie ataki infrastruktura krytyczna, w tym sieć energetyczna, jest przyczynkiem dla podjęcia działań na rzecz wprowadzania planów i przepisów prawnych dotyczących tego zagadnienia, w państwach naszego regionu. Wczoraj informowaliśmy o wprowadzeniu odpowiednich przepisów kryzysowych przez rząd Łotwy.
Także wczoraj media mołdawskie poinformowały, że Ministerstwo Energii Mołdawii opracowało plan reagowania na sytuacje kryzysowe na rynku energii elektrycznej. Dokument określa role i obowiązki przedsiębiorstw energetycznych, użytkowników sieci i konsumentów, a także obowiązkowe procedury działania Komisji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Departament zauważył, że plan został opracowany w ramach programu finansowanego przez Unię Europejską. Dokument opiera się na scenariuszach regionalnego kryzysu energetycznego opracowanych przez Europejską Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej. Spośród 31 scenariuszy 26 było istotnych dla Mołdawii.
„Na poziomie krajowym wskazaliśmy jeden konkretny scenariusz kryzysowy, który jest związany z przeciążeniem sieci energetycznych niskiego napięcia z powodu możliwych niedoborów lub przerw w dostawach gazu w zimie. (...) Podzieliliśmy ryzyko na kilka kategorii, wśród których znajdują się niedobory paliwa, awarie rynku energii elektrycznej, ataki hakerskie, ekstremalne warunki pogodowe, awarie techniczne, klęski żywiołowe, czynnik ludzki i inne” - podało Ministerstwo Energii.