geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Łotewski rząd o zasadach dostaw energii w razie kryzysu

Dodał: Andrzej Widera

28-08-2024 09:10


Wczoraj łotewski rząd zatwierdził rozporządzenie, które określa procedurę organizacji dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego w kraju podczas kryzysu energetycznego. Nowe brzmienie przepisów wynika z faktu, że sektor energetyczny przeszedł znaczące zmiany w związku z wydarzeniami geopolitycznymi.  Według nowego aktu, rząd jest odpowiedzialny za ogłoszenie kryzysu w kraju na podstawie wniosku Krajowego Centrum Kryzysowego Energetyki (VEKC), które ocenia informacje otrzymane od operatora systemu przesyłowego na temat sytuacji w zakresie dostaw energii.

W razie kryzysu, w miarę możliwości zużycie jest ograniczane w sposób kontrolowany poprzez rotacyjne (do 3 godzin) przerywanie dostaw energii elektrycznej do odbiorców i ponowne podłączanie określonej liczby linii energetycznych po upływie określonego czasu. Zgodnie z przepisami, proces odłączania jest organizowany przez operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej, Augstsprieguma tīkls AS.  Informacje o przerwach w dostawie energii będą przekazywane użytkownikom na różne sposoby, w tym za pośrednictwem mediów (gazet, portali itp.).

Operator energetyczny jest zobowiązany do aktualizacji co trzy lata listy priorytetowych użytkowników energii (wojsko, służby, straż graniczna, pogotowie, etc.). Jednak w najbardziej krytycznych momentach stabilizacja systemu elektroenergetycznego będzie automatyczna i w takich przypadkach każdy użytkownik energii elektrycznej może zostać odłączony.

Inne działania dotyczą odbiorców gazu. Rozporządzenie definiuje sześć grup odbiorców gazu ziemnego. W czasie krajowego kryzysu energetycznego pierwsza grupa (użytkownicy objęci ubezpieczeniem) nie ma ograniczonego ani przerwanego zużycia gazu ziemnego. Do pierwszej grupy użytkowników należą gospodarstwa domowe, instytucje edukacyjne, szpitale, państwowe i miejskie instytucje długoterminowej opieki społecznej i rehabilitacji, centra kryzysowe, służby ratunkowe, węzły telekomunikacyjne itp. Druga grupa obejmuje zakłady produkcji rolno-spożywczej. Trzecia i piąta grupa obejmuje przedsiębiorstwa energetyczne, w zależności od ilości zużywanego przez nie gazu.

Do grupy czwartej zalicza się przedsiębiorstwa o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Listę odbiorców z grupy czwartej ustali Ministerstwo Gospodarki. Szósta grupa obejmuje wszystkich pozostałych użytkowników gazu ziemnego.

Przerwy w dostawach gazu ziemnego lub ograniczenia zużycia gazu ziemnego (%, kWh i m3 dziennie) zostaną określone przez ministerstwo klimatu i energii i zatwierdzone przez Radę Ministrów na podstawie informacji dostarczonych przez operatorów systemów przesyłowych w zależności od aktualnej sytuacji kryzysowej i możliwych konsekwencji. Użytkownicy (z wyjątkiem pierwszej grupy) będą otrzymywać informacje o ograniczeniach zużycia gazu ziemnego lub przerwach w dostawach gazu ziemnego za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024