geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Mołdawski dylemat energetyczny

Dodał: Andrzej Widera

01-04-2022 10:13


Mołdawscy operatorzy energetyczni Premier Energy i FEE Nord poszukują alternatywnych źródeł dostaw energii elektrycznej na wypadek, gdyby spółka Moldawskaja GRES, zlokalizowana w Naddniestrzu, ograniczyła lub wstrzymała dostawy do prawobrzeża. Eksperci twierdzą, że Mołdawia może znaleźć potrzebne ilości energii elektrycznej na sąsiednich rynkach, ale cena będzie znacznie wyższa niż w przypadku MoldGRES. A to oznaczałoby jeszcze wyższe taryfy.

Po ogłoszeniu przez Mołdawię stanu wyjątkowego w związku z wojną na Ukrainie, władze tego kraju zobowiązały przedsiębiorstwa energetyczne do zawarcia umów z alternatywnymi dostawcami energii do 31 marca. Umowy te są niezbędne na wypadek, gdyby spółka Moldavskaja GRES odcięła lub wstrzymała dostawy energii elektrycznej na prawy brzeg Dniestru. MoldGRES, zlokalizowany w Naddniestrzu, pokrywa około 75-80% energii elektrycznej zużywanej przez prawobrzeżną część Mołdawii.

9 marca wicepremier, mołdawski minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Andrei Spinu ogłosił, że MoldGRES zgodził się na przedłużenie o miesiąc umów na dostawy energii elektrycznej do Mołdawii, które wygasły 1 kwietnia. Przed wojną na Ukrainie Spinu powiedział, że władze mołdawskie rozmawiały o przedłużeniu kontraktu z MoldGRES o kolejny rok. Według wicepremiera, przedłużenie terminu o jeden miesiąc wynikało z niepewności co do dostaw gazu do Mołdawii po 1 maja.

Mołdawskie przedsiębiorstwa energetyczne, zgodnie z instrukcjami władz, przeprowadziły w marcu przetargi w celu znalezienia alternatywnych dostawców energii. Władze zezwoliły na przeprowadzenie przetargów w ramach procedury uproszczonej.  Mołdawia może otrzymywać energię elektryczną z Ukrainy i częściowo z Rumunii. "Najważniejsze jest to, aby MoldGRES nie stwarzał problemów w funkcjonowaniu linii przesyłowej - na terenie MoldGRES znajduje się węzeł dystrybucyjny, przez który dostarczana jest energia elektryczna do części prawobrzeżnej Mołdawii i części obwodu odeskiego." - zauważa ekspert ds. energii Siergiej Tofilat.

W międzyczasie, od 1 kwietnia, wzrosną taryfy opłat za energię elektryczną w prawobrzeżnej części Mołdawii. Zgodnie z decyzją ANRE, taryfa opłat za energię elektryczną dla odbiorców Premier Energy wzrośnie z 1,51 do 2,17 lei za kWh. Natomiast taryfa dla odbiorców FEE Nord - od 2,08 do 2,51 lei. Andrei Spinu już w lutym powiedział, że jeśli cena zakupu energii elektrycznej będzie wyższa, taryfa dla konsumentów może przekroczyć 3 leje za kWh. A to, jak powiedział, jest raczej optymistyczny scenariusz.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024