geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Mołdawski dylemat energetyczny

Dodał: Andrzej Widera

01-04-2022 10:13


Mołdawscy operatorzy energetyczni Premier Energy i FEE Nord poszukują alternatywnych źródeł dostaw energii elektrycznej na wypadek, gdyby spółka Moldawskaja GRES, zlokalizowana w Naddniestrzu, ograniczyła lub wstrzymała dostawy do prawobrzeża. Eksperci twierdzą, że Mołdawia może znaleźć potrzebne ilości energii elektrycznej na sąsiednich rynkach, ale cena będzie znacznie wyższa niż w przypadku MoldGRES. A to oznaczałoby jeszcze wyższe taryfy.

Po ogłoszeniu przez Mołdawię stanu wyjątkowego w związku z wojną na Ukrainie, władze tego kraju zobowiązały przedsiębiorstwa energetyczne do zawarcia umów z alternatywnymi dostawcami energii do 31 marca. Umowy te są niezbędne na wypadek, gdyby spółka Moldavskaja GRES odcięła lub wstrzymała dostawy energii elektrycznej na prawy brzeg Dniestru. MoldGRES, zlokalizowany w Naddniestrzu, pokrywa około 75-80% energii elektrycznej zużywanej przez prawobrzeżną część Mołdawii.

9 marca wicepremier, mołdawski minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Andrei Spinu ogłosił, że MoldGRES zgodził się na przedłużenie o miesiąc umów na dostawy energii elektrycznej do Mołdawii, które wygasły 1 kwietnia. Przed wojną na Ukrainie Spinu powiedział, że władze mołdawskie rozmawiały o przedłużeniu kontraktu z MoldGRES o kolejny rok. Według wicepremiera, przedłużenie terminu o jeden miesiąc wynikało z niepewności co do dostaw gazu do Mołdawii po 1 maja.

Mołdawskie przedsiębiorstwa energetyczne, zgodnie z instrukcjami władz, przeprowadziły w marcu przetargi w celu znalezienia alternatywnych dostawców energii. Władze zezwoliły na przeprowadzenie przetargów w ramach procedury uproszczonej.  Mołdawia może otrzymywać energię elektryczną z Ukrainy i częściowo z Rumunii. "Najważniejsze jest to, aby MoldGRES nie stwarzał problemów w funkcjonowaniu linii przesyłowej - na terenie MoldGRES znajduje się węzeł dystrybucyjny, przez który dostarczana jest energia elektryczna do części prawobrzeżnej Mołdawii i części obwodu odeskiego." - zauważa ekspert ds. energii Siergiej Tofilat.

W międzyczasie, od 1 kwietnia, wzrosną taryfy opłat za energię elektryczną w prawobrzeżnej części Mołdawii. Zgodnie z decyzją ANRE, taryfa opłat za energię elektryczną dla odbiorców Premier Energy wzrośnie z 1,51 do 2,17 lei za kWh. Natomiast taryfa dla odbiorców FEE Nord - od 2,08 do 2,51 lei. Andrei Spinu już w lutym powiedział, że jeśli cena zakupu energii elektrycznej będzie wyższa, taryfa dla konsumentów może przekroczyć 3 leje za kWh. A to, jak powiedział, jest raczej optymistyczny scenariusz.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021