geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Mołdawia: kwestie Gagauzji i Naddniestrza

Andrzej Widera

11-04-2024 08:48


Ostatnie dni dla Mołdawii wykazały, z jakimi formami nacisku Kremla muszą zmagać się władze tego kraju. Wczoraj do spraw związanych z autonomią Gagauzji, dołączyły także władze Naddniestrza, należy jednak przedstawić te wystąpienia kolejno. Po informacjach o podpisaniu umowy przez baszkan o użyciu rosyjskich kart systemu "Mir" przez gagauskich mieszkańców, Evghenia Guțul podała więcej informacji na temat realizacji tej umowy. Według niej bank rosyjski otworzy konta "w trybie zdalnym". Jednocześnie nie sprecyzowała, w jaki sposób mieszkańcy autonomii będą mogli otrzymać karty bankowe.

"Każdemu mieszkańcowi Gagauzji, który złoży wniosek, Promswiazbank otworzy konto w trybie zdalnym. Począwszy od 1 maja, na konto to będą wpływać środki w wysokości 2000 lei dla wszystkich emerytów i pracowników budżetowych. Kontem tym można zarządzać za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku lub będąc osobiście w Rosji" - powiedziała Guțul.

Minister finansów Mołdawii Petru Rotaru ostrzegł, że system płatności Mir nie działa w Mołdawii. Tymczasem władze Mołdawii przyglądają się innemu wątkowi wizyty baszkan w Rosji. "Prokuratura jest właściwa do zbadania, czy baszkan Gagauzji, Evghenia Guțul, naruszyła prawo, gdy powiedziała w Moskwie, że autonomia może ogłosić niepodległość, jeśli Mołdawia zdecyduje się na zjednoczenie z Rumunią." - powiedziała Veronica Mihailov-Moraru, minister sprawiedliwości Mołdawii.

Rzeczniczka Prokuratury Generalnej, Violina Moraru, powiedziała, że prokuratura nie prowadzi żadnego śledztwa w tej sprawie. Jednocześnie zapewniła, że prokuratura uważnie monitoruje to, co się dzieje i będzie interweniować w przypadku stwierdzenia odstępstw od przepisów określonych w kodeksie karnym. Z kolei rzecznik rządu Daniel Voda przypomniał, że "przedstawiciele rządu zawsze ostrzegali", że przedstawiciele Gagauzji mogą zostać wykorzystani do destabilizacji sytuacji w kraju.

Osobną sprawą jest Naddniestrze, gdzie szef władz Wadim Krasnosielski zabrał głos w kwestii forum reintegracyjnego w Kiszyniowie,  które w jego opinii, planuje „legitymizować środki nacisku na Naddniestrze”. "Wygląda na to, że Mołdawia i wielu uczestników procesu negocjacyjnego, tych, którzy wezmą udział w tym forum, bawi się zapałkami w składzie prochu. A to niebezpieczna rzecz. Prędzej czy później może dojść do wybuchu. Można podpalić cały świat. Zawsze mówiłem - nie dotykaj Naddniestrza. Eskalacja w Naddniestrzu to droga do wojny. Być może do wojny światowej. (...) Wszystko jest prawdopodobne" - powiedział Krasnosielski.

"Moim zdaniem to tak zwane forum reintegracyjne chce ostatecznie zniszczyć format 5+2. Chce ostatecznie zniszczyć format 5+2 i zrobić to w efektowny sposób (...) Myślę, że to forum chce legitymizować środki nacisku na Naddniestrze: gospodarcze, polityczne, szantaż, aby dać carte blanche na dalszą eskalację konfliktu" - powiedział Krasnosielski.

Jak widać nacisków propagandowo-ideologicznych na Kiszyniów nie brakuje. Dzisiaj  IPRE, Friedrich Ebert Stiftung Moldova i mołdawskie Biuro Reintegracji, we współpracy z Expert-Grup i Stowarzyszeniem Promo-LEX, organizują pierwsze Forum na temat reintegracji Mołdawii. Wezmą w nim udział wicepremier ds. reintegracji Oles Serebrian, specjalny przedstawiciel UE ds. procesu negocjacji Dorota Dlochy-Suliga, ambasador Ukrainy Paun Rohowej, ambasador USA w Mołdawii Kent Logsdon, dyrektor wykonawczy Instytutu Inicjatyw Strategicznych Vladislav Kulminski i inni.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024