Zdjęcie: gov.md
22-11-2023 08:42
Prezydent Mołdawii Maia Sandu, która przyjechała wczoraj do Kijowa i spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zwracając się do także obecnego tam przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, wezwała wszystkie kraje UE do „jednomyślnego poparcia rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Mołdawii i Ukrainy do UE na posiedzeniu Rady Europejskiej”.
Zwracając się do Charlesa Michela, Sandu powiedziała, że przystąpienie Mołdawii i Ukrainy do UE „wzmocni nasz postęp demokratyczny”. „Kiedy mówimy o rozszerzeniu UE, dwie rzeczy są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek: jedność i szybkość” – stwierdziła Sandu. „Broniąc swojej wolności, Ukraińcy bronią wolności swoich sąsiadów w Europie. Broniąc naszego europejskiego wyboru, bronimy europejskiego wyboru dla naszych przyjaciół, dla Mołdawii, dla Gruzji, dla innych sąsiadów i dla Białorusi, dla całego naszego regionu. A broniąc naszej integralności, zachowujemy integralność całego projektu europejskiego – zjednoczonej i pokojowej Europy” – zauważył Zełenski.
Charles Michel zaprosił na grudniowe spotkanie prezydentów Ukrainy i Mołdawii. Według niego bardzo ważne jest, aby oba kraje przygotowały się do przyszłego członkostwa. Szef Rady Europejskiej podkreślił, że rozpoczyna się długi proces negocjacyjny, który „jest pełen żądań, a czasem przynosi rozczarowanie”.„Zrobię wszystko, aby przekonać 27 kolegów, że potrzebujemy pozytywnej decyzji w grudniu” – powiedział.
Co ciekawe, tego samego dnia, z Dorotą Dlouchy - Suligą, przedstawicielką Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) spotkał się szef Naddniestrza Wadim Krasnosielski. W spotkaniu wziął także udział szef Delegatury UE w Mołdawii Jānis Mazeiks. Krasnosielski powiedział, że w ostatnim czasie „nie wydarzyły się żadne poważne wydarzenia ani nie nastąpił żaden pozytywny rozwój sytuacji w negocjacjach” z Kiszyniowem.
Obecny na spotkaniu szef spraw zagranicznych Naddniestrza Witalij Ignatiew powiedział, że Tyraspol jest zainteresowany bardziej dynamicznym stanowiskiem Brukseli, a także wznowieniem intensywnego dialogu z Dyrekcją Generalną ds. Handlu Komisji Europejskiej na temat handlu i współpracy gospodarczej. Ignatiew omówił również "inicjatywę Naddniestrza dotyczącą wznowienia pełnego funkcjonowania punktów rejestracji pojazdów". Narzekał również na "odmowę strony mołdawskiej organizowania spotkań grup eksperckich zainicjowanych przez Naddniestrze", a także na "blokadę" eksportu produktów przedsiębiorstw przemysłowych przez Kiszyniów.
Wcześniej Dorota Dlouchy-Suliga spotkała się z wicepremierem ds. reintegracji Olegiem Serebrianem. Jak poinformowało Biuro Reintegracji, rozmawiano o dialogu Kiszyniowa z Tyraspolem, podejściu Kiszyniowa do rozwiązywania istniejących problemów oraz krótko- i średnioterminowych priorytetach rządu w promowaniu polityki reintegracyjnej kraju.