geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: gov.md

Mołdawia i Naddniestrze - spotkania z UE

Andrzej Widera

22-11-2023 08:42


Prezydent Mołdawii Maia Sandu, która przyjechała wczoraj do Kijowa i spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zwracając się do także obecnego tam przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, wezwała wszystkie kraje UE do „jednomyślnego poparcia rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Mołdawii i Ukrainy do UE na posiedzeniu Rady Europejskiej”.

Zwracając się do Charlesa Michela, Sandu powiedziała, że przystąpienie Mołdawii i Ukrainy do UE „wzmocni nasz postęp demokratyczny”. „Kiedy mówimy o rozszerzeniu UE, dwie rzeczy są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek: jedność i szybkość” – stwierdziła Sandu. „Broniąc swojej wolności, Ukraińcy bronią wolności swoich sąsiadów w Europie. Broniąc naszego europejskiego wyboru, bronimy europejskiego wyboru dla naszych przyjaciół, dla Mołdawii, dla Gruzji, dla innych sąsiadów i dla Białorusi, dla całego naszego regionu. A broniąc naszej integralności, zachowujemy integralność całego projektu europejskiego – zjednoczonej i pokojowej Europy” – zauważył Zełenski.

Charles Michel zaprosił na grudniowe spotkanie prezydentów Ukrainy i Mołdawii. Według niego bardzo ważne jest, aby oba kraje przygotowały się do przyszłego członkostwa. Szef Rady Europejskiej podkreślił, że rozpoczyna się długi proces negocjacyjny, który „jest pełen żądań, a czasem przynosi rozczarowanie”.„Zrobię wszystko, aby przekonać 27 kolegów, że potrzebujemy pozytywnej decyzji w grudniu” – powiedział.

Co ciekawe, tego samego dnia, z Dorotą Dlouchy - Suligą, przedstawicielką Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) spotkał się szef Naddniestrza Wadim Krasnosielski. W spotkaniu wziął także udział szef Delegatury UE w Mołdawii Jānis Mazeiks. Krasnosielski powiedział, że w ostatnim czasie „nie wydarzyły się żadne poważne wydarzenia ani nie nastąpił żaden pozytywny rozwój sytuacji w negocjacjach” z Kiszyniowem.

Obecny na spotkaniu szef spraw zagranicznych Naddniestrza Witalij Ignatiew powiedział, że Tyraspol jest zainteresowany bardziej dynamicznym stanowiskiem Brukseli, a także wznowieniem intensywnego dialogu z Dyrekcją Generalną ds. Handlu Komisji Europejskiej na temat handlu i współpracy gospodarczej. Ignatiew omówił również "inicjatywę Naddniestrza dotyczącą wznowienia pełnego funkcjonowania punktów rejestracji pojazdów". Narzekał również na "odmowę strony mołdawskiej organizowania spotkań grup eksperckich zainicjowanych przez Naddniestrze", a także na "blokadę" eksportu produktów przedsiębiorstw przemysłowych przez Kiszyniów.

Wcześniej Dorota Dlouchy-Suliga spotkała się z wicepremierem ds. reintegracji Olegiem Serebrianem. Jak poinformowało Biuro Reintegracji, rozmawiano o dialogu Kiszyniowa z Tyraspolem, podejściu Kiszyniowa do rozwiązywania istniejących problemów oraz krótko- i średnioterminowych priorytetach rządu w promowaniu polityki reintegracyjnej kraju.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021