geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: gov.md

Mołdawia i Naddniestrze - spotkania z UE

Andrzej Widera

22-11-2023 08:42


Prezydent Mołdawii Maia Sandu, która przyjechała wczoraj do Kijowa i spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zwracając się do także obecnego tam przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, wezwała wszystkie kraje UE do „jednomyślnego poparcia rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Mołdawii i Ukrainy do UE na posiedzeniu Rady Europejskiej”.

Zwracając się do Charlesa Michela, Sandu powiedziała, że przystąpienie Mołdawii i Ukrainy do UE „wzmocni nasz postęp demokratyczny”. „Kiedy mówimy o rozszerzeniu UE, dwie rzeczy są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek: jedność i szybkość” – stwierdziła Sandu. „Broniąc swojej wolności, Ukraińcy bronią wolności swoich sąsiadów w Europie. Broniąc naszego europejskiego wyboru, bronimy europejskiego wyboru dla naszych przyjaciół, dla Mołdawii, dla Gruzji, dla innych sąsiadów i dla Białorusi, dla całego naszego regionu. A broniąc naszej integralności, zachowujemy integralność całego projektu europejskiego – zjednoczonej i pokojowej Europy” – zauważył Zełenski.

Charles Michel zaprosił na grudniowe spotkanie prezydentów Ukrainy i Mołdawii. Według niego bardzo ważne jest, aby oba kraje przygotowały się do przyszłego członkostwa. Szef Rady Europejskiej podkreślił, że rozpoczyna się długi proces negocjacyjny, który „jest pełen żądań, a czasem przynosi rozczarowanie”.„Zrobię wszystko, aby przekonać 27 kolegów, że potrzebujemy pozytywnej decyzji w grudniu” – powiedział.

Co ciekawe, tego samego dnia, z Dorotą Dlouchy - Suligą, przedstawicielką Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) spotkał się szef Naddniestrza Wadim Krasnosielski. W spotkaniu wziął także udział szef Delegatury UE w Mołdawii Jānis Mazeiks. Krasnosielski powiedział, że w ostatnim czasie „nie wydarzyły się żadne poważne wydarzenia ani nie nastąpił żaden pozytywny rozwój sytuacji w negocjacjach” z Kiszyniowem.

Obecny na spotkaniu szef spraw zagranicznych Naddniestrza Witalij Ignatiew powiedział, że Tyraspol jest zainteresowany bardziej dynamicznym stanowiskiem Brukseli, a także wznowieniem intensywnego dialogu z Dyrekcją Generalną ds. Handlu Komisji Europejskiej na temat handlu i współpracy gospodarczej. Ignatiew omówił również "inicjatywę Naddniestrza dotyczącą wznowienia pełnego funkcjonowania punktów rejestracji pojazdów". Narzekał również na "odmowę strony mołdawskiej organizowania spotkań grup eksperckich zainicjowanych przez Naddniestrze", a także na "blokadę" eksportu produktów przedsiębiorstw przemysłowych przez Kiszyniów.

Wcześniej Dorota Dlouchy-Suliga spotkała się z wicepremierem ds. reintegracji Olegiem Serebrianem. Jak poinformowało Biuro Reintegracji, rozmawiano o dialogu Kiszyniowa z Tyraspolem, podejściu Kiszyniowa do rozwiązywania istniejących problemów oraz krótko- i średnioterminowych priorytetach rządu w promowaniu polityki reintegracyjnej kraju.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024