Zdjęcie: Wikipedia
29-12-2023 09:20
Referendum, w tym planowane na przyszły rok, w kwestii wejścia Mołdawii do UE może odbyć się w tym samym dniu, co wybory parlamentarne, prezydenckie i lokalne. Ustawa z taką poprawką, został zatwierdzony przez mołdawski parlament w drugim czytaniu na posiedzeniu 28 grudnia.
Projekt ustawy o zmianie Kodeksu wyborczego i ustawy „O partiach politycznych” został zatwierdzony przez 57 posłów PAS i jednego posła z Sojuszu Komunistów i Socjalistów. Zdaniem posłów projekt ustawy ma „usprawnić proces wyborczy oraz zapewnić przejrzystość i uczciwość podczas wyborów”.
Pod koniec posiedzenia wiceprzewodniczący parlamentu Mihai Popsoi zwrócił się do obywateli w języku rosyjskim. Ostrzegł ludność rosyjskojęzyczną, że w okresie poprzedzającym referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej obywatele staną w obliczu „takiej propagandy, jakiej nasz kraj nigdy wcześniej nie widział”. "Będziemy musieli zjednoczyć się jako cały kraj, niezależnie od języka i poglądów” – podkreślił Mihai Popsoi. Wiceprzewodniczący powiedział także, że władze będą w dalszym ciągu wspierać obywateli posługujących się językiem rosyjskim i innymi językami.
Parlament Mołdawii podjął także decyzję o przystąpieniu kraju do rozszerzonego porozumienia w sprawie utworzenia rejestru szkód, jakie Rosja wyrządziła Ukrainie. W oświadczeniu parlamentu stwierdzono, że brak przystąpienia Mołdawii do porozumienia „negatywnie wpływa na wizerunek i politykę zagraniczną kraju”. „Naszym celem jest przyczynienie się do prowadzenia dochodzeń i dokumentowania zbrodni przeciwko ludzkości” – stwierdzono w oświadczeniu parlamentu. Mołdawia jest obecnie członkiem stowarzyszonym rejestru szkód. Aby zostać pełnoprawnym uczestnikiem, Mołdawia będzie musiała uiścić roczną opłatę w wysokości od 25 tys. euro do 30 tys. euro.