Zdjęcie: Vera Cires unsplash.com
28-06-2021 09:46
Umowa stowarzyszeniowa między Republiką Mołdawii a Unią Europejską jest kluczowym dokumentem w stosunkach Mołdawii z UE, który pomaga zmodernizować kraj, instytucje i gospodarkę – powiedziała prezydent Maia Sandu z okazji 7 rocznicy podpisania umowy, którą obchodzono 27 czerwca.
Prezydent Sandu zauważyła, że w tych latach UE stała się głównym partnerem handlowym Republiki Mołdawii, a około 67% eksportu Mołdawii jest obecnie kierowanych na rynek europejski. „Przepisy zostały zmienione, a UE poprzez swoje programy zaoferowała wiedzę i instrumenty zwiększające konkurencyjność naszych produktów oraz wspierała rozwój i wzmocnienie MŚP. Wraz z tym powstały miejsca pracy w różnych sektorach gospodarki – od rolnictwa po sektor IT i energię odnawialną. Unia Europejska i jej państwa członkowskie były solidarnie blisko nas".
Według ministerstwa, po siedmiu latach realizacji umowy z UE, wzrosła liczba firm eksportujących do UE i stanowią one obecnie ponad 70% wszystkich firm eksportujących na rynek europejski.
W tym okresie UE, poprzez inicjatywę EU4Business Initiative w Mołdawii, wsparła 19 531 MŚP, które wygenerowały dodatkowe przychody w wysokości 345 mln euro i stworzyły 21 930 nowych miejsc pracy, a ich obroty wzrosły o 14,9%. W rezultacie eksport wzrósł o 3%. „Ważnym osiągnięciem w tym okresie był rozwój branży IT w Republice Mołdawii poprzez utworzenie i zapewnienie funkcjonowania jednolitej krajowej usługi połączeń alarmowych 112 oraz utworzenie pierwszego parku informatycznego „Moldova IT Park” , które pomogły zarejestrować 700 firm będących rezydentami, które generują 12 000 miejsc pracy, z rocznym obrotem około 5 miliardów lei” – zauważyło Ministerstwo.