geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Marzenie, którego wszyscy pragniemy - Wielkiej Rumunii

Dodał: Andrzej Widera

27-09-2021 08:51


Przewodniczący Parlamentu Rumunii a jednocześnie przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej, Ludovic Orban, powiedział w sobotę na kongresie PNL w Bukareszcie, że jego zdaniem istnieje realna szansa na zbliżenie między Rumunią a Besarabią. W tym kontekście polityk mówił o zwycięstwach, jakie odniosły w ostatnich latach partie PAS i PDA.

"Partia Liberalna jest obecna w Besarabii od 2017 roku, wspieraliśmy PAS i PDA, aby zostały włączone do EPP jako partie stowarzyszone, wspieraliśmy partie we wszystkich kampaniach wyborczych, które toczyły się w Mołdawii. Zwycięstwo Andrei Nastase w Kiszyniowie, zwycięstwo Mai Sandu w wyborach prezydenckich i zwycięstwo PAS w wyborach parlamentarnych - te zwycięstwa mają geostrategiczne znaczenie, które po długim okresie czasu pozwalają Rumunii i Besarabii mieć realną szansę na zbliżenie się i, dlaczego nie, na osiągnięcie marzenia, którego wszyscy pragniemy - Wielkiej Rumunii" - powiedział Ludovic Orban.

Ludovic Orban, przewodniczący Izby Deputowanych w Bukareszcie, spotkał się na początku miesiąca z przewodniczącym parlamentu Igorem Grosu. Urzędnicy wymienili poglądy na temat rozwoju dialogu dwustronnego oraz znaczenia wzmocnienia współpracy międzyparlamentarnej. Obaj urzędnicy zgodzili się na ożywienie stosunków międzyparlamentarnych w kilku obszarach.

Warto wspomnieć, że Besarabia, czyli większość terytorium Mołdawii, w 1917 r. ogłosiła niepodległość jako Mołdawska Republika Demokratyczna i w czerwcu 1918 r. zjednoczyła się z Rumunią. Po dwudziestoczterogodzinnym ultimatum wystosowanym przez rząd ZSRR (w konsekwencji ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow), 26 czerwca 1940 roku wobec rządu Rumunii z żądaniem natychmiastowego opuszczenia terytorium północnej Bukowiny i Besarabii przez wojsko i władze rumuńskie, opuszczone terytorium okupowała Armia Czerwona, a następnie 2 sierpnia anektował je ZSRR w postaci Mołdawskiej SRR ze stolicą w Kiszyniowie. W latach 1941–1944 wróciła na krótko do Rumunii po ataku III Rzeszy na ZSRR, w którym Rumunia uczestniczyła po stronie Niemiec. Po wojnie Besarabia pozostała przy ZSRR jako Mołdawska SRR. Część terytorium włączono do Ukraińskiej SRR (głównie powiaty: Kaguł, Białogród, Chocim, Izmaił).


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024