geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: yandex

Łukaszenka znów uderza w polską pamięć na Białorusi

Dodał: Andrzej Widera

20-05-2025 10:58


W dawnym gnieździe rodu Kościuszków na Białorusi, w niewielkiej wsi Siechnowicze, zniknęła ostatnia materialna obecność Tadeusza Kościuszki. "Nasza Niwa" informuje, że zniknęła rzeżba Kościuszki stojąca przed miejscowym muzeum. Władze zdecydowały się zlikwidować ekspozycję poświęconą Kościuszce, zastępując ją salą o „zbrodniach faszyzmu i ludobójstwie narodu białoruskiego”, zgodnie z nową polityką historyczną narzuconą przez prokuratora generalnego Andrieja Szweda. Z przestrzeni muzealnej zniknęły nie tylko wystawy, ale i cały styl: dekoracje szlacheckie ustąpiły miejsca partyzanckim manekinom ustawionym na tle leśnych tapet.

Kościuszko, urodzony w Mereczowszczyźnie, spędził cztery lata swojego dorosłego życia właśnie w Siechnowiczach - jedynym miejscu, które rzeczywiście nazywał domem. To tutaj wrócił z Ameryki po udziale w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dziś po dawnym majątku pozostały jedynie fragmenty parku i lipowa aleja z XVIII wieku, uznana za pomnik przyrody o lokalnym znaczeniu. Samo muzeum, które funkcjonuje zaledwie od kilkunastu lat, od początku miało być miejscem pamięci o generale. „Nie ma już żadnego powodu, by tu przyjeżdżać” - zauważają lokalni mieszkańcy. Zniknięcie ekspozycji i popiersia oznacza również zniknięcie Małych Siechnowicz z mapy miejsc ważnych dla miłośników historii.

Nie jest znana data i okoliczności usunięcia rzeźby. Wiadomo jedynie, że jeszcze jesienią 2024 roku stała na miejscu. Popiersie to przeszło burzliwą drogę - stworzone przez Balbinę Wydacką-Switicz w 1932 roku, w okresie ZSRR trafiło do muzealnego magazynu, a od 1988 roku zdobiło wejście do miejscowej szkoły, później muzeum. Przez lata było jedynym publicznie dostępnym pomnikiem Kościuszki na Białorusi. Co ciekawe, nawet na stronie internetowej muzeum w Małych Siechnowiczach imię Tadeusza Kościuszki nie pojawia się ani razu

Tymczasem w Kościuszkowie, w dawnym Trygubowie w obwodzie mohylewskim, również reżim Łukaszenki zaciera historię. Z kamienia pamiątkowego zniknęła tablica, która przypominała o Tadeuszu Kościuszce. Jak wyglądała i co zawierała - tego nikt dziś nie pamięta. W czasach sowieckich wieś otrzymała nową nazwę w hołdzie 1. Dywizji Piechoty im. Kościuszki, która w 1943 roku brała udział w walkach na tym terenie, a sama wieś została spalona przez Niemców. Późniejsze uhonorowanie dywizji, a pośrednio i patrona, stało się wygodnym narzędziem narracji o wspólnocie broni polsko-sowieckiej.. Oficjalne narracje historyczne coraz mniej miejsca zostawiają dla bohaterów walki o wolność, szczególnie tych, którzy podnieśli rękę na imperium.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024