Zdjęcie: MON Łotwy
17-08-2024 12:00
Łotewski resort obrony kontynuuje prace nad wzmocnieniem wschodniej granicy i wdrożeniem planu obronnego. Narodowe Siły Zbrojne (NBS), we współpracy z państwową spółką Nieruchomości Państwowe (VNI), zakończyły budowę 20-kilometrowego odcinka obronnego na granicy łotewsko-rosyjskiej w ramach Bałtyckiej Linii Obronnej. W czasie prezentacji pojawił się również polski wątek.
W styczniu 2024 r. ministrowie obrony państw bałtyckich podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Bałtyckiej Linii Obrony. Z kolei 5 marca łotewski rząd zatwierdził plan wzmocnienia granicy wschodniej. „Obecnie rozmieszczamy zapory w magazynach, a we wrześniu rozpoczniemy nowy etap - ich instalację wzdłuż granicy rosyjsko-białoruskiej” - powiedział minister obrony Andris Sprūds.
Minister zwrócił uwagę, że istnieją konkretne zadania, które muszą zostać zrealizowane w tej chwili, takie jak instalacja zapór, które zostały już zakupione, a także zakup min i tworzenie miejsc magazynowania. W ramach tego planu również jednostki NBS są rozmieszczane na granicy wschodniej.
„Bardzo ważne jest, aby granica z krajami-agresorami była umocniona i chroniona. Myślę, że przystąpienie Polski do bałtyckiej linii obrony jest dowodem na to, że postępujemy słusznie. Polska wniesie dodatkowe zdolności, aby zapewnić, że wspólna granica NATO i Unii Europejskiej jest odpowiednio wzmocniona. Daje nam to również dodatkowe możliwości rozmowy o przyciągnięciu środków finansowych od naszych partnerów zarówno w NATO, jak i w UE” - powiedział minister, który zapowiedział, że w przyszłym tygodniu będzie rozmawiał ze swoim polskim odpowiednikiem, także na ten temat.
Andris Sprūds przypomniał, że wzmocnienie granicy Łotwy odbywa się w ramach regionalnych planów obronnych NATO, co oznacza, że tworzenie przeszkód na wschodniej granicy jest skoordynowane z planami obronnymi sojuszników, wzmacniając wspólne zdolności odstraszania i obrony NATO. Od 3 kwietnia br. jednocześnie na pięciu różnych odcinkach pracowało jednocześnie pięć grup roboczych, każda grupa składała się z 16 osób – czterech operatorów sprzętu i dwunastu pracowników montujących zapory. Ponadto NBS przeprowadził zabezpieczenie sprzętu, materiałów i bazy wsparcia. W zadaniach tych tygodniowo brało udział około 100 żołnierzy.
Minister podał, że na pięcioletni plan wzmocnienia granicy, przeznaczono 303 mln euro. W tym roku w ramach planu wydano 25 mln euro, z czego 20 mln euro przeznaczono bezpośrednio na zakup barier. „W przyszłym roku mówimy o inwestycjach rzędu 45 milionów euro. Zostaną one wydane na zakup zapór, min, czujników ruchu, a także na stworzenie punktów magazynowania. Myślę, że wszyscy na tym skorzystają. Zwycięzcami są NBS, społeczeństwo i lokalne firmy. Jednocześnie wzmacniamy nasze bezpieczeństwo dostaw, ponieważ ważne jest, aby nasze firmy były gotowe do produkcji i dostosowania się do każdej sytuacji kryzysowej na miejscu. Jest to dodatkowy aspekt bezpieczeństwa, ponieważ zdolność i możliwości biznesu w zakresie dostarczania niezbędnych elementów obrony narodowej są budowane tutaj w kraju” - wyjaśnił minister.