geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: MON Łotwy

Łotwa: zakończenie budowy odcinka obronnego na granicy z Rosją

Dodał: Andrzej Widera

17-08-2024 12:00


Łotewski resort obrony kontynuuje prace nad wzmocnieniem wschodniej granicy i wdrożeniem planu obronnego. Narodowe Siły Zbrojne (NBS), we współpracy z państwową spółką Nieruchomości Państwowe (VNI), zakończyły budowę 20-kilometrowego odcinka obronnego na granicy łotewsko-rosyjskiej w ramach Bałtyckiej Linii Obronnej. W czasie prezentacji pojawił się również polski wątek.

W styczniu 2024 r. ministrowie obrony państw bałtyckich podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Bałtyckiej Linii Obrony. Z kolei 5 marca łotewski rząd zatwierdził plan wzmocnienia granicy wschodniej. „Obecnie rozmieszczamy zapory w magazynach, a we wrześniu rozpoczniemy nowy etap - ich instalację wzdłuż granicy rosyjsko-białoruskiej” - powiedział minister obrony Andris Sprūds.

Minister zwrócił uwagę, że istnieją konkretne zadania, które muszą zostać zrealizowane w tej chwili, takie jak instalacja zapór, które zostały już zakupione, a także zakup min i tworzenie miejsc magazynowania. W ramach tego planu również jednostki NBS są rozmieszczane na granicy wschodniej.

„Bardzo ważne jest, aby granica z krajami-agresorami była umocniona i chroniona. Myślę, że przystąpienie Polski do bałtyckiej linii obrony jest dowodem na to, że postępujemy słusznie. Polska wniesie dodatkowe zdolności, aby zapewnić, że wspólna granica NATO i Unii Europejskiej jest odpowiednio wzmocniona. Daje nam to również dodatkowe możliwości rozmowy o przyciągnięciu środków finansowych od naszych partnerów zarówno w NATO, jak i w UE” - powiedział minister, który zapowiedział, że w przyszłym tygodniu będzie rozmawiał ze swoim polskim odpowiednikiem, także na ten temat.

Andris Sprūds przypomniał, że wzmocnienie granicy Łotwy odbywa się w ramach regionalnych planów obronnych NATO, co oznacza, że tworzenie przeszkód na wschodniej granicy jest skoordynowane z planami obronnymi sojuszników, wzmacniając wspólne zdolności odstraszania i obrony NATO. Od 3 kwietnia br. jednocześnie na pięciu różnych odcinkach pracowało jednocześnie pięć grup roboczych, każda grupa składała się z 16 osób – czterech operatorów sprzętu i dwunastu pracowników montujących zapory. Ponadto NBS przeprowadził zabezpieczenie sprzętu, materiałów i bazy wsparcia. W zadaniach tych tygodniowo brało udział około 100 żołnierzy.

Minister podał, że na pięcioletni plan wzmocnienia granicy, przeznaczono 303 mln euro. W tym roku w ramach planu wydano 25 mln euro, z czego 20 mln euro przeznaczono bezpośrednio na zakup barier. „W przyszłym roku mówimy o inwestycjach rzędu 45 milionów euro. Zostaną one wydane na zakup zapór, min, czujników ruchu, a także na stworzenie punktów magazynowania. Myślę, że wszyscy na tym skorzystają. Zwycięzcami są NBS, społeczeństwo i lokalne firmy. Jednocześnie wzmacniamy nasze bezpieczeństwo dostaw, ponieważ ważne jest, aby nasze firmy były gotowe do produkcji i dostosowania się do każdej sytuacji kryzysowej na miejscu. Jest to dodatkowy aspekt bezpieczeństwa, ponieważ zdolność i możliwości biznesu w zakresie dostarczania niezbędnych elementów obrony narodowej są budowane tutaj w kraju” - wyjaśnił minister.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024