geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Łotwa wzmacnia obecność wojskową w kraju

Dodał: Andrzej Widera

17-01-2022 12:37


Szwecja zwiększa swoją obecność wojskową na Gotlandii w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji. Z kolei Łotwa rozmieściła profesjonalne jednostki zarówno w Liwonii, jak i Łatgalii, powiedział minister obrony Łotwy Artis Pabriks. W związku z wiadomością o rozmieszczeniu sił wojskowych na Gotlandii minister podkreślił znaczenie wyspy.

„Jeśli spojrzymy nie tylko ze Szwecji, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa Bałtyku, jeśli ktoś chce odizolować państwa bałtyckie od innych członków NATO, to zdobycie Gotlandii jest praktycznie jednym z pierwszych kroków".Pabriks zaznaczył, że współpraca ze Szwecją i Finlandią układa się w ostatnich latach bardzo dobrze, zwłaszcza w zakresie komunikacji i wzajemnego zrozumienia.

Minister Pabriks wspomniał także, że podczas ostatniego spotkania ministerialnego w Breście, odbył długą rozmowę z ministerem obrony Szwecji. Zapowiedział też, że Łotwa chce zacieśnić współpracę ze Szwecją w zakresie obronności. „Ponieważ Szwecja nie jest członkiem NATO, ale jesteśmy krajami sąsiadującymi, musimy też wspólnie patrzeć na bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego. To samo dotyczy Finlandii – regularnie wymieniamy się informacjami" - powiedział minister.

Minister obrony powiedział, że Łotwa bierze również pod uwagę swoją geografię i rozmieszcza siły wojskowe w strategicznie ważnych miejscach. Takimi miejscami mają być Gulbene w Liwonii oraz Łuznawa (Lūznava) w Łatgalii. "Jeśli mówimy o porównaniach - Szwecja, Gotlandia - to w naszym przypadku jednym z tych kroków, jak już powiedziałem, jest kierunek Gulbene i kierunek Lūznava, gdzie mamy profesjonalne jednostki" - powiedział Pabriks.

Zapytany o to, czy Łotwa wkrótce będzie mogła zobaczyć takie obrazy jak na Gotlandii, gdzie na co dzień można zobaczyć personel wojskowy i sprzęt wojskowy, Pabriks powiedział, że ludzie postrzegają to inaczej w Szwecji i na Łotwie.

"Zapewne Szwedzi nie myśleli na co dzień o zagrożeniach w takim stopniu, jak my po inwazji Rosji na Ukrainę. W przypadku Łotwy już teraz stale przemieszczamy się po kraju, widzą Państwo naszych sojuszników, widzieli Państwo ćwiczenia w Rydze tego lata, ćwiczenia miejskie, które organizowaliśmy i będziemy organizować co roku, ponieważ jest to konieczne. Tak więc łotewska opinia publiczna jest już tego świadoma. Myślę, że oni są o wiele mniej zaniepokojeni niż szwedzka opinia publiczna" - powiedział minister.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021