geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Łotwa wzmacnia obecność wojskową w kraju

Dodał: Andrzej Widera

17-01-2022 12:37


Szwecja zwiększa swoją obecność wojskową na Gotlandii w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji. Z kolei Łotwa rozmieściła profesjonalne jednostki zarówno w Liwonii, jak i Łatgalii, powiedział minister obrony Łotwy Artis Pabriks. W związku z wiadomością o rozmieszczeniu sił wojskowych na Gotlandii minister podkreślił znaczenie wyspy.

„Jeśli spojrzymy nie tylko ze Szwecji, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa Bałtyku, jeśli ktoś chce odizolować państwa bałtyckie od innych członków NATO, to zdobycie Gotlandii jest praktycznie jednym z pierwszych kroków".Pabriks zaznaczył, że współpraca ze Szwecją i Finlandią układa się w ostatnich latach bardzo dobrze, zwłaszcza w zakresie komunikacji i wzajemnego zrozumienia.

Minister Pabriks wspomniał także, że podczas ostatniego spotkania ministerialnego w Breście, odbył długą rozmowę z ministerem obrony Szwecji. Zapowiedział też, że Łotwa chce zacieśnić współpracę ze Szwecją w zakresie obronności. „Ponieważ Szwecja nie jest członkiem NATO, ale jesteśmy krajami sąsiadującymi, musimy też wspólnie patrzeć na bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego. To samo dotyczy Finlandii – regularnie wymieniamy się informacjami" - powiedział minister.

Minister obrony powiedział, że Łotwa bierze również pod uwagę swoją geografię i rozmieszcza siły wojskowe w strategicznie ważnych miejscach. Takimi miejscami mają być Gulbene w Liwonii oraz Łuznawa (Lūznava) w Łatgalii. "Jeśli mówimy o porównaniach - Szwecja, Gotlandia - to w naszym przypadku jednym z tych kroków, jak już powiedziałem, jest kierunek Gulbene i kierunek Lūznava, gdzie mamy profesjonalne jednostki" - powiedział Pabriks.

Zapytany o to, czy Łotwa wkrótce będzie mogła zobaczyć takie obrazy jak na Gotlandii, gdzie na co dzień można zobaczyć personel wojskowy i sprzęt wojskowy, Pabriks powiedział, że ludzie postrzegają to inaczej w Szwecji i na Łotwie.

"Zapewne Szwedzi nie myśleli na co dzień o zagrożeniach w takim stopniu, jak my po inwazji Rosji na Ukrainę. W przypadku Łotwy już teraz stale przemieszczamy się po kraju, widzą Państwo naszych sojuszników, widzieli Państwo ćwiczenia w Rydze tego lata, ćwiczenia miejskie, które organizowaliśmy i będziemy organizować co roku, ponieważ jest to konieczne. Tak więc łotewska opinia publiczna jest już tego świadoma. Myślę, że oni są o wiele mniej zaniepokojeni niż szwedzka opinia publiczna" - powiedział minister.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024