geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Łotwa nacjonalizuje "Dom Moskiewski" w Rydze

Dodał: Andrzej Widera

11-01-2024 12:27


Łotwa przejmie na własność tzw. budynek „Domu Moskiewskiego” w Rydze. Przewiduje to ustawa „O działaniach na nieruchomościach niezbędnych do zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego”, przyjęta w ostatnim czytaniu w Saeimie. Przyszłość budynku może stać się jasna już 31 marca.

Dyskusja na ten temat toczyła się na Łotwie już od dłuższego czasu. Dawny „Dom Kultury Kolejarzy” w Rydze, przy ulicy Marijas 7, od 2004 roku nosi nazwę „Dom Moskiewski”. Utworzenie i utrzymanie instytucji sfinansował Urząd Miasta Moskwy, w 2001 roku inicjatorami projektu byli ówczesny burmistrz Moskwy Jurij Łużkow i ówczesny ambasador Rosji na Łotwie Aleksandrs Udalcow.

Przyjmując tę ​​ustawę Saeima wskazała, że ​​tzw. „Dom Moskiewski” od chwili jej powstania służył jako punkt oparcia dla różnych środków wpływu realizowanych przez Rosję i skierowanych przeciwko interesom Łotwy. „Jest to instrument polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej, za pomocą którego świadomie szerzy ona propagandę usprawiedliwiającą jej agresywne działania i prokremlowskie interpretacje historii. Nikt nie powinien zwracać się przeciwko demokratycznemu państwu prawnemu i zaprzeczać jego istnieniu” – głosi oświadczenie Saeimy.

Ustawa stanowi, że nieruchomość w Rydze przy ulicy Marijas 7 jest własnością państwa łotewskiego. Po wejściu w życie ustawy – dzień po jej ogłoszeniu – Ministerstwo Transportu  niezwłocznie rejestruje „Dom Moskiewski” w księdze wieczystej w imieniu państwa w osobie Ministerstwa Transportu – stanowi ustawa. Natomiast do czasu przejęcia, o jego ochronę i porządek na przyległym terenie będzie musiała dbać Policja. Należy zaznaczyć, że „Dom Moskiewski” znajduje się już na działce należącej do Ministerstwa Transportu.

Osoby posiadające ruchomość w „Domu Moskiewskim” zobowiązane są do opuszczenia odpowiedniego lokalu ze swojej nieruchomości w terminie siedmiu dni od dnia wejścia w życie ustawy. Majątek ruchomy, który po siedmiu dniach pozostanie w „Domu Moskiewskim”, będzie należał do państwa łotewskiego. O postępowaniu z tą nieruchomością decyduje rząd. Najprawdopodobniej „Dom Moskiewski” zostanie wystawiony na aukcji. W ustawie podkreśla się, że Łotwa nie ma zamiaru czerpać żadnych korzyści materialnych z tej nieruchomości.

Warto zauważyć, że jest to kolejny skuteczny krok władz Łotwy do desowietyzacji i derusyfikacji swojej przedstrzniu publicznej. Do takich samych kroków należy zaliczyć usunięcie Pomnika Zwycięstwa, czy nielgalnie postawionego pomnika Puszkina w Rydze.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024