Zdjęcie: Wikipedia
11-01-2024 12:27
Łotwa przejmie na własność tzw. budynek „Domu Moskiewskiego” w Rydze. Przewiduje to ustawa „O działaniach na nieruchomościach niezbędnych do zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego”, przyjęta w ostatnim czytaniu w Saeimie. Przyszłość budynku może stać się jasna już 31 marca.
Dyskusja na ten temat toczyła się na Łotwie już od dłuższego czasu. Dawny „Dom Kultury Kolejarzy” w Rydze, przy ulicy Marijas 7, od 2004 roku nosi nazwę „Dom Moskiewski”. Utworzenie i utrzymanie instytucji sfinansował Urząd Miasta Moskwy, w 2001 roku inicjatorami projektu byli ówczesny burmistrz Moskwy Jurij Łużkow i ówczesny ambasador Rosji na Łotwie Aleksandrs Udalcow.
Przyjmując tę ustawę Saeima wskazała, że tzw. „Dom Moskiewski” od chwili jej powstania służył jako punkt oparcia dla różnych środków wpływu realizowanych przez Rosję i skierowanych przeciwko interesom Łotwy. „Jest to instrument polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej, za pomocą którego świadomie szerzy ona propagandę usprawiedliwiającą jej agresywne działania i prokremlowskie interpretacje historii. Nikt nie powinien zwracać się przeciwko demokratycznemu państwu prawnemu i zaprzeczać jego istnieniu” – głosi oświadczenie Saeimy.
Ustawa stanowi, że nieruchomość w Rydze przy ulicy Marijas 7 jest własnością państwa łotewskiego. Po wejściu w życie ustawy – dzień po jej ogłoszeniu – Ministerstwo Transportu niezwłocznie rejestruje „Dom Moskiewski” w księdze wieczystej w imieniu państwa w osobie Ministerstwa Transportu – stanowi ustawa. Natomiast do czasu przejęcia, o jego ochronę i porządek na przyległym terenie będzie musiała dbać Policja. Należy zaznaczyć, że „Dom Moskiewski” znajduje się już na działce należącej do Ministerstwa Transportu.
Osoby posiadające ruchomość w „Domu Moskiewskim” zobowiązane są do opuszczenia odpowiedniego lokalu ze swojej nieruchomości w terminie siedmiu dni od dnia wejścia w życie ustawy. Majątek ruchomy, który po siedmiu dniach pozostanie w „Domu Moskiewskim”, będzie należał do państwa łotewskiego. O postępowaniu z tą nieruchomością decyduje rząd. Najprawdopodobniej „Dom Moskiewski” zostanie wystawiony na aukcji. W ustawie podkreśla się, że Łotwa nie ma zamiaru czerpać żadnych korzyści materialnych z tej nieruchomości.
Warto zauważyć, że jest to kolejny skuteczny krok władz Łotwy do desowietyzacji i derusyfikacji swojej przedstrzniu publicznej. Do takich samych kroków należy zaliczyć usunięcie Pomnika Zwycięstwa, czy nielgalnie postawionego pomnika Puszkina w Rydze.