Zdjęcie: Flickr
30-06-2025 09:14
Rząd Łotwy rozważa wprowadzenie Państwowej Służby Obrony (VAD) - czyli nowej formy poboru - również w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej i Ratownictwa. Choć pomysł ten pojawił się już w 2022 roku, obecnie nabiera realnych kształtów. Celem jest wzmocnienie odporności państwa na kryzysy i zagrożenia militarne poprzez rozwój służb zaplecza, których działalność ma być kontynuowana także w warunkach nadzwyczajnych.
W ramach VAD w Straży Granicznej przewidziano trzymiesięczne szkolenie podstawowe w jednostkach Narodowych Sił Zbrojnych, następnie półtoramiesięczny kurs specjalistyczny w strukturach Straży Granicznej, a później sześciomiesięczną służbę na posterunkach granicznych. Z kolei w policji uczestnicy odbędą 4,5 miesiąca szkoleń teoretycznych i 3,5 miesiąca praktyk – głównie w regionie Rygi i innych jednostkach terenowych, również przy zabezpieczaniu dużych wydarzeń publicznych.
Resort zakłada, że każdego roku w policji służbę w ramach VAD rozpocznie do 320 osób. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szacuje, że około 20% z nich zdecyduje się na dalszą służbę w danej formacji, co znacząco wzmocni potencjał kadrowy tych instytucji. „Taki wynik będzie istotny dla rozwoju personelu służb wewnętrznych” – podkreślono w raporcie.
Dla osób, które z powodów przekonań religijnych lub światopoglądowych nie mogą odbywać służby wojskowej, przewidziano alternatywną służbę cywilną w Państwowej Straży Pożarnej i Ratownictwa. Ma ona trwać 11 miesięcy i obejmować dwie ścieżki szkoleniowe: podstawy działań ratowniczo-gaśniczych oraz prewencji przeciwpożarowej. Rocznie przyjętych ma być do 100 osób – po 50 w dwóch turach rekrutacyjnych.
Koszt realizacji projektu szacowany jest na kilka milionów euro. Wniosek o dodatkowe środki finansowe zostanie rozpatrzony podczas prac nad budżetem państwa. Na razie projekt jest w fazie konsultacji międzyresortowych, a decyzje mają zapaść wkrótce. Wcześniejsze plany wprowadzenia służby alternatywnej także w strukturach resortów zdrowia i opieki społecznej nie zostały jak dotąd zrealizowane.