geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Łotewsko-estońska współpraca w transporcie publicznym

Dodał: Andrzej Widera

02-07-2025 10:47


Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanych połączeń autobusowych między Valgą a Valką (miasto podzielone między Łotwę a Estonię) oraz między estońską Iklą a łotewską Salis (Salacgrīva), co stanowi symboliczny powrót regularnego transportu publicznego przez granicę po ponad trzech dekadach przerwy. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli instytucji z Łotwy i Estonii, którzy wspólnie z mieszkańcami świętowali ważny krok ku lepszej mobilności i zacieśnieniu współpracy transgranicznej.

Andrus Karpuks, inicjator projektu i dyrektor Centrum Transportu Publicznego w regionie Parnawa, porównał to wydarzenie do baśni o Śpiącej Królewnie i Szklanej Górze – przez lata nieosiągalna komunikacja została w końcu „obudzona” przez pięciu bohaterów, czyli partnerów projektu. Sekretarz parlamentarny Ministerstwa Transportu Łotwy, Ģirts Dubkēvičs, zaznaczył, że jeśli nowe trasy okażą się potrzebne mieszkańcom, ministerstwo rozważy ich dalsze finansowanie.

Z kolei ambasador Łotwy w Estonii Kristīne Našeniece przypomniała, że "najlepiej relacje między państwami wzmacniają więzi i przyjaźń ich obywateli", co w czasach globalnej niestabilności nabiera jeszcze większego znaczenia. W podobnym duchu wypowiedział się Guntis Gladkins z samorządu Liwonii, przypominając, że nowe linie to tylko pierwszy krok w kierunku odbudowy, a w przyszłości – rozbudowy połączeń transgranicznych.

Wśród gości znaleźli się również ambasador Estonii na Łotwie Ēriks Marmei, przedstawiciele ministerstw obu państw, lokalnych samorządów i instytucji transportowych, którzy wspólnie przecięli symboliczną wstęgę i wzięli udział w inauguracyjnym przejeździe nowym autobusem. Uroczystość uświetniły występy muzyczne młodych artystów.

Wdrożenie projektu było procesem wieloetapowym: najpierw opracowano strategię i plan działań, następnie zaproponowano konkretne trasy pilotażowe – m.in. Valga–Valka, Ikla–Salis, a także inne możliwe połączenia jak Veru–Alūksne czy Viljandi–Valmiera. Przeprowadzono też badania zapotrzebowania wśród mieszkańców, samorządów i firm, a zebrane przez rok dane mają posłużyć do optymalizacji rozkładów jazdy. W ostatnim etapie partnerzy obu krajów wspólnie opracują modele długofalowej współpracy, dotyczące organizacji połączeń, finansowania oraz sprzedaży biletów.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024