geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa zwiększy liczbę żołnierzy i przyspieszy dozbrajanie armii

Dodał: Andrzej Widera

10-01-2022 12:45


Litewska Rada Obrony Państwa (VGT), która zebrała się dzisiaj, zatwierdziła plan zwiększenia liczby poborowych powoływanych corocznie do obowiązkowej wstępnej służby wojskowej oraz przyspieszenia pozyskiwania systemów artylerii rakietowej.  Wraz z Łotwą i Estonią planowane jest nabycie takiej broni do 2026 roku. Podczas spotkania omówiono także dodatkowe wsparcie dla Ukrainy, takie jak zwiększenie liczby instruktorów, dostarczenie sprzętu, pomoc humanitarną i uzbrojenia.

Minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas  ogłosił również, że zatwierdzony został zasadniczy plan zmian struktury armii. "Nastąpią zmiany w strukturze, zwiększy się liczba poborowych i pracowników cywilnych, a także liczba kadetów" - powiedział Anušauskas. Liczba poborowych została zwiększona do 4400. W ubiegłym tygodniu sporządzono listy poborowych na rok 2022, które przewidują, że w tym roku do służby wojskowej trafi ok. 3,8 tys. żołnierzy.

W kwestii wsparcia dla Ukrainy minister powiedział, że Litwa zamierza wesprzeć ten kraj "realnymi, praktycznymi działaniami". "Obejmuje to zwiększenie liczby instruktorów naszej wojskowej misji szkoleniowej, przekazanie pewnej pomocy materialnej, a ta pomoc materialna obejmuje zarówno pomoc dostarczenia broni, środków ochrony, jak i pomocy humanitarnej" - powiedział Anušauskas.

Zastrzegł jednak, że nie może powiedzieć, ile dokładnie i jakiego rodzaju pomoc zostanie udzielona oraz jaka broń zostanie przekazana Ukrainie. "Głównym przesłaniem, które chcemy przekazać, jest to, że Litwa, podobnie jak inne kraje bałtyckie, wspiera Ukrainę w jej dążeniu do obrony suwerenności" - powiedział litewski minister obrony.

"Członkowie VGT zgodzili się na skoordynowane działania w ramach NATO, UE i międzynarodowych formatów dwustronnych, w celu realizacji priorytetowych środków bezpieczeństwa dla Litwy" - powiedział Darius Kuliešius doradca prezydenta Litwy. "W Kancelarii Stanu powstanie międzyinstytucjonalne centrum koordynacyjne, co jest ważne nie tylko ze względu na wydarzenia na Ukrainie i rosnące zagrożenia i napięcia, ale także dlatego, że ważne jest monitorowanie zagrożeń i ryzyka tu na Litwie, ocena gotowości w żywotnych obszarach państwa: energetyce, bezpieczeństwie państwa, cyberprzestrzeni i innych ważnych sferach" - dodał.  W skład Rady Obrony Narodowej Litwy wchodzą Prezydent, Premier, Przewodniczący Sejmu, Minister Obrony Narodowej i Dowódca Sił Zbrojnych.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021