geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Litwa zwiększy liczbę żołnierzy i przyspieszy dozbrajanie armii

Dodał: Andrzej Widera

10-01-2022 12:45


Litewska Rada Obrony Państwa (VGT), która zebrała się dzisiaj, zatwierdziła plan zwiększenia liczby poborowych powoływanych corocznie do obowiązkowej wstępnej służby wojskowej oraz przyspieszenia pozyskiwania systemów artylerii rakietowej.  Wraz z Łotwą i Estonią planowane jest nabycie takiej broni do 2026 roku. Podczas spotkania omówiono także dodatkowe wsparcie dla Ukrainy, takie jak zwiększenie liczby instruktorów, dostarczenie sprzętu, pomoc humanitarną i uzbrojenia.

Minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas  ogłosił również, że zatwierdzony został zasadniczy plan zmian struktury armii. "Nastąpią zmiany w strukturze, zwiększy się liczba poborowych i pracowników cywilnych, a także liczba kadetów" - powiedział Anušauskas. Liczba poborowych została zwiększona do 4400. W ubiegłym tygodniu sporządzono listy poborowych na rok 2022, które przewidują, że w tym roku do służby wojskowej trafi ok. 3,8 tys. żołnierzy.

W kwestii wsparcia dla Ukrainy minister powiedział, że Litwa zamierza wesprzeć ten kraj "realnymi, praktycznymi działaniami". "Obejmuje to zwiększenie liczby instruktorów naszej wojskowej misji szkoleniowej, przekazanie pewnej pomocy materialnej, a ta pomoc materialna obejmuje zarówno pomoc dostarczenia broni, środków ochrony, jak i pomocy humanitarnej" - powiedział Anušauskas.

Zastrzegł jednak, że nie może powiedzieć, ile dokładnie i jakiego rodzaju pomoc zostanie udzielona oraz jaka broń zostanie przekazana Ukrainie. "Głównym przesłaniem, które chcemy przekazać, jest to, że Litwa, podobnie jak inne kraje bałtyckie, wspiera Ukrainę w jej dążeniu do obrony suwerenności" - powiedział litewski minister obrony.

"Członkowie VGT zgodzili się na skoordynowane działania w ramach NATO, UE i międzynarodowych formatów dwustronnych, w celu realizacji priorytetowych środków bezpieczeństwa dla Litwy" - powiedział Darius Kuliešius doradca prezydenta Litwy. "W Kancelarii Stanu powstanie międzyinstytucjonalne centrum koordynacyjne, co jest ważne nie tylko ze względu na wydarzenia na Ukrainie i rosnące zagrożenia i napięcia, ale także dlatego, że ważne jest monitorowanie zagrożeń i ryzyka tu na Litwie, ocena gotowości w żywotnych obszarach państwa: energetyce, bezpieczeństwie państwa, cyberprzestrzeni i innych ważnych sferach" - dodał.  W skład Rady Obrony Narodowej Litwy wchodzą Prezydent, Premier, Przewodniczący Sejmu, Minister Obrony Narodowej i Dowódca Sił Zbrojnych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024