Zdjęcie: Pixabay
04-07-2025 13:46
We wrześniu na Białorusi odbędą się manewry wojskowe Zapad 2025, a Litwa już teraz przygotowuje się na ich rozpoczęcie, podnosząc poziom gotowości zarówno obronnej, jak i cybernetycznej. Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NKSC) będzie działać w trybie wzmożonym, z większym zaangażowaniem sił oraz częstszą wymianą informacji z państwami sojuszniczymi. Jak podkreślił dyrektor centrum Antanas Aleknavičius, podobne procedury były wdrażane już wcześniej , między innymi podczas wyborów, kiedy instytucje zintensyfikowały monitoring przestrzeni informacyjnej i częściej komunikowały się z partnerami zagranicznymi.
Choć obecnie nie odnotowano konkretnych zagrożeń, Aleknavičius zaznaczył, że czujność musi być zachowana. Ćwiczenia takie jak Zapad 2025 mogą stać się okazją do wykorzystania narzędzi cybernetycznych, niekoniecznie w sposób bezpośredni, ale na przykład przez zakłócanie pracy instytucji, co czasami zdarza się również poza kontekstem wojskowym.
Litewska armia również zwiększy gotowość operacyjną, rozpoczynając przygotowania już w sierpniu. Główna faza ćwiczeń potrwa około tygodnia w połowie września. Białoruś zapowiedziała ograniczenie skali manewrów poprzez zmniejszenie liczby uczestniczących żołnierzy z trzynastu do siedmiu tysięcy oraz przesunięcie ich dalej od granicy z państwami zachodnimi. Jednak dowódca litewskich sił zbrojnych generał Raimundas Vaikšnoras określił te zapewnienia jako możliwą próbę dezinformacji.
Prezydent Gitanas Nausėda stwierdził, że tegoroczna edycja ćwiczeń będzie znacznie mniejsza niż ta z 2021 roku, gdy w manewrach uczestniczyło około dwustu tysięcy żołnierzy, a działania odbywały się jednocześnie na czternastu poligonach w Rosji i Białorusi. Ćwiczenia Zapad organizowane są co dwa lata od 2009 roku, z wyjątkiem roku 2023, kiedy to – według brytyjskiego wywiadu – zostały odwołane z powodu braków kadrowych i sprzętowych w armii rosyjskiej oraz obaw przed krytyką ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie.