Zdjęcie: RFE TT
03-03-2022 09:55
Od początku wydarzeń na Ukrainie w ubiegłym tygodniu Prokuratura Generalna Republiki Litewskiej wszczęła postępowanie przygotowawcze, pozostając w stałym kontakcie z Prokuraturami Generalnymi Ukrainy i innych krajów europejskich, omawiając możliwości ścigania karnego i biorąc pod uwagę pismo Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Litewskiej w sprawie oceny aktów agresji wojennej na Ukrainie - czytamy w komunikacie prasowym litewskiej prokuratury.
Śledztwo prowadzone jest na podstawie artykułu 100 Kodeksu Karnego Republiki Litewskiej o zakazie traktowania ludzi w świetle prawa międzynarodowego, artykułu 110 o agresji oraz artykułu 111 o zakazie ataków wojskowych. Śledztwo zostało wszczęte w związku z tym, że na Ukrainie prowadzona jest agresja wojskowa i ataki zbrojne zabronione przez międzynarodowe prawo humanitarne skierowane przeciwko ludności cywilnej i personelowi medycznemu, polegające na niszczeniu mieszkań, szpitali, placówek oświatowych i innych obiektów cywilnych, w wyniku czego giną nie tylko dorośli, ale także dzieci.
Jest tak również dlatego, że ataki wojskowe przeprowadzane są również na terenach, gdzie znajdują się obiekty stanowiące poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego i ludzi, takie jak elektrownie jądrowe, magazyny paliwa radioaktywnego i innych toksycznych substancji chemicznych, a także zagrożenia związane z użyciem broni masowego rażenia.
Warto zauważyć, że wczoraj Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan zapowiedział wszczęcie śledztwa w sprawie sytuacji na Ukrainie. „Powiadomiłem Prezydium MTK o mojej decyzji o natychmiastowym wszczęciu aktywnego śledztwa w tej sytuacji. Nasza praca nad zbieraniem dowodów już się rozpoczęła” – napisał prokurator w oświadczeniu .
Wcześniej Karim Khan już zapowiadał gotowość do wszczęcia śledztwa w sprawie wniosku Ukrainy, ale ta nie jest stroną statutu rzymskiego, na podstawie którego działa MTK. Strona ukraińska uznała jurysdykcję sądu w tej sprawie, ale do rozpoczęcia śledztwa potrzebna była jeszcze decyzja prezydium. Jednak prokurator otrzymał już wnioski z 39 państw-stron statutu, co pozwala mu rozpocząć pracę z własnej inicjatywy.