Zdjęcie: Twitter
08-08-2024 09:07
Minister Obrony Narodowej Litwy Laurynas Kasčiūnas poinformował, że po ocenie sytuacji zdecydowano o zainstalowaniu stałych obiektów fortyfikacyjnych w dwóch miejscowościach w pobliżu obwodu królewieckiego. Minister zapewnił, że rozpoczął się już przerzut pierwszych środków na wyznaczone miejsca.
Trwają już prace nad magazynowaniem „zębów smoka” i uzupełnianiem magazynu sprzętu fortyfikacyjnego w Podbrodziu (Pabrade). Zdaniem ministra Kasčiūnasa do pierwszego magazynu trzeba będzie sprowadzić inne tego typu urządzenia wyprodukowane na Litwie, co za kilka tygodni zostanie zaprezentowane mediom. Według ministra, zapasy wszystkich 27 magazynów będą uzupełniane co tydzień, do końca roku.
Według ministra planowane jest rozmieszczenie dodatkowych środków fortyfikacyjnych na granicy z Obwodem Królewieckim. Według doniesień medialnych, Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie przedstawi opinii publicznej decyzje w sprawie stałego umocnienia granicy z obwodem królewieckim w dniu 5 września. Przypomnijmy przy tym, że swoje zastrzeżenia co do planów fortyfikowania granicy zgłaszał niedawno były dowódca Litewskich Sił Zbrojnych.Zwrócić uwagę także należy na fakt, że we wrześniu rozpocznie się ostatnia faza kampanii wyborczej do litewskiego parlamentu, które mają się odbyć 11 października.
Tymczasem w litewskich mediach państwowych już pojawiły się pierwsze artykuły na temat realizacji budowy magazynów środków sapersko-inżynieryjnych. Omawiane są rodzaje magazynowanych przeszkód (kozły hiszpańskie, jeże przeciwczołgowe, zęby smoka, etc), ich działanie opóźniające, ale także ich znaczenie dla ludności cywilnej. "Transport cywilny byłby ograniczony, ale nie ma realnego zagrożenia dla życia. Istnieje ryzyko obrażeń, jeśli cywile będą próbowali przekraczać przeszkody bez odpowiedniej ochrony." - czytamy w omówieniu znaczenia ułożonej bariery z jeża przeciwpancernego.