Zdjęcie: Wikipedia
20-01-2025 12:17
Trwający od minionego roku litewski projekt uruchomienia komendantur wojskowych, ma na celu wprowadzenia ogniwa pośredniczącego między wojskiem a cywilnym ruchem ochotników obrony kraju. Przypomnijmy, że projekt jest realizowany w ramach działającego na Litwie modelu obrony totalnej - siły te mają być odpowiedzialne za szeroko pojęte bezpieczeństwo zaplecza. Dzisiaj poinformowano, że w ciągu ostatnich miesięcy ponad dwa tysiące ochotników wcześniej zarejestrowanych w komendanturach wojskowych przeszło wstępne procedury i zostało włączonych w ich struktury.
Z 6,3 tysiąca zgłoszonych osób, 2292 osoby podpisały wymagane dokumenty i rozpoczęły badania zdrowotne oraz inne formalności - podał Danas Mockūnas, przedstawiciel Sztabu Obrony Litewskich Sił Zbrojnych. Dodatkowo około 1300 osób zadeklarowało chęć udziału w działaniach komendantur, jednak jeszcze nie zgłosiło się do odpowiednich jednostek. Mockūnas zaznaczył, że nie oczekuje pełnej frekwencji, ale ma nadzieję, że liczba ta jeszcze wzrośnie. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z Wilna, Kowna i Kłajpedy, a mniej aktywnie rejestrują się mieszkańcy Szawli, Poniewieża i Olity.
Spośród osób, które już przystąpiły do szkoleń, około 67% posiada wyższe wykształcenie, 13% stanowią kobiety, 12% ma wcześniejsze doświadczenie wojskowe, a 9% to osoby powyżej 60 roku życia. Pod koniec zeszłego roku ukończono trzy podstawowe kursy dla członków komendantur, w których uczestniczyło 162 obywateli. W bieżącym roku planowane jest przeszkolenie tysiąca nowych ochotników, co wynika z ograniczonych możliwości szkoleniowych instruktorów. Kolejne tysiąc osób miałoby zostać przeszkolone w przyszłym roku.
Wiele osób zostało wykluczonych z powodów formalnych, w tym politycy oraz urzędnicy, którzy zgodnie z przepisami nie mogą być członkami komendantur, ponieważ w sytuacji wojny pełnią inne kluczowe funkcje. Dotyczy to również funkcjonariuszy straży granicznej i policji, którzy muszą pozostać na swoich stanowiskach, aby zapewnić państwu bezpieczeństwo. Od 1 marca rozpocznie działalność nowa struktura Zarządu Komendantur Wojskowych, która połączy proces rejestracji z Biurem Poboru. Aktywni obywatele, którzy nie są częścią rezerwy wojskowej, mogą rejestrować się w komendanturach od maja zeszłego roku. W czasie pokoju jednostki komendantur są zasilane żołnierzami zawodowymi, rezerwistami, członkami Związku Strzelców Litewskich oraz ochotnikami.