geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Litwa: trwa rozwój Komendantur Wojskowych

Dodał: Andrzej Widera

20-01-2025 12:17


Trwający od minionego roku litewski projekt uruchomienia komendantur wojskowych, ma na celu wprowadzenia ogniwa pośredniczącego między wojskiem a cywilnym ruchem ochotników obrony kraju. Przypomnijmy, że projekt jest realizowany w ramach działającego na Litwie modelu obrony totalnej - siły te mają być odpowiedzialne za szeroko pojęte bezpieczeństwo zaplecza. Dzisiaj poinformowano, że w ciągu ostatnich miesięcy ponad dwa tysiące ochotników wcześniej zarejestrowanych w komendanturach wojskowych przeszło wstępne procedury i zostało włączonych w ich struktury.

Z 6,3 tysiąca zgłoszonych osób, 2292 osoby podpisały wymagane dokumenty i rozpoczęły badania zdrowotne oraz inne formalności - podał Danas Mockūnas, przedstawiciel Sztabu Obrony Litewskich Sił Zbrojnych. Dodatkowo około 1300 osób zadeklarowało chęć udziału w działaniach komendantur, jednak jeszcze nie zgłosiło się do odpowiednich jednostek. Mockūnas zaznaczył, że nie oczekuje pełnej frekwencji, ale ma nadzieję, że liczba ta jeszcze wzrośnie. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z Wilna, Kowna i Kłajpedy, a mniej aktywnie rejestrują się mieszkańcy Szawli, Poniewieża i Olity.

Spośród osób, które już przystąpiły do szkoleń, około 67% posiada wyższe wykształcenie, 13% stanowią kobiety, 12% ma wcześniejsze doświadczenie wojskowe, a 9% to osoby powyżej 60 roku życia. Pod koniec zeszłego roku ukończono trzy podstawowe kursy dla członków komendantur, w których uczestniczyło 162 obywateli. W bieżącym roku planowane jest przeszkolenie tysiąca nowych ochotników, co wynika z ograniczonych możliwości szkoleniowych instruktorów. Kolejne tysiąc osób miałoby zostać przeszkolone w przyszłym roku.

Wiele osób zostało wykluczonych z powodów formalnych, w tym politycy oraz urzędnicy, którzy zgodnie z przepisami nie mogą być członkami komendantur, ponieważ w sytuacji wojny pełnią inne kluczowe funkcje. Dotyczy to również funkcjonariuszy straży granicznej i policji, którzy muszą pozostać na swoich stanowiskach, aby zapewnić państwu bezpieczeństwo. Od 1 marca rozpocznie działalność nowa struktura Zarządu Komendantur Wojskowych, która połączy proces rejestracji z Biurem Poboru. Aktywni obywatele, którzy nie są częścią rezerwy wojskowej, mogą rejestrować się w komendanturach od maja zeszłego roku. W czasie pokoju jednostki komendantur są zasilane żołnierzami zawodowymi, rezerwistami, członkami Związku Strzelców Litewskich oraz ochotnikami.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024