Zdjęcie: Pixabay
11-05-2022 13:35
Minister transportu i komunikacji Litwy Marius Skuodis twierdzi, że istnieją tylko dwa realne sposoby na wywiezienie zboża z ogarniętej wojną Ukrainy: odblokowanie ukraińskich portów z pomocą instytucji międzynarodowych lub stworzenie humanitarnego korytarza towarowego przez Białoruś.
Według Skuodisa trwają już negocjacje w sprawie korytarza humanitarnego przez Białoruś, „ale instytucje międzynarodowe, takie jak ONZ czy Komisja Europejska, powinny wziąć tutaj odpowiedzialność”. Litewski minister transportu dodał, że droga przez Białoruś jest wygodna, ponieważ wszyscy korzystają z tej samej szerokości toru kolejowego. Bieżące dostawy przez Polskę komplikuje konieczność zmian na granicy ukraińsko-polskiej i polsko-litewskiej, gdyż Polska korzysta z torów europejskich. Ogranicza to wielkość dostaw przez Polskę.
Warto przypomnieć, że 7 maja ONZ wezwała do odblokowania ukraińskich portów, aby uniknąć głodu na świecie. „Obecnie spichlerze ukraińskie są przepełnione. Jednocześnie 44 miliony ludzi na całym świecie jest zagrożonych głodem. Musimy otworzyć te porty, aby żywność mogła być przywożona i wywożona z Ukrainy. Świat tego domaga się, ponieważ setki milionów ludzi na całym świecie zależą od tych dostaw” – powiedział David Beasley, dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego ONZ.
Przed wojną większość żywności produkowanej przez Ukrainę wystarczała na wyżywienie 400 milionów ludzi. Był eksportowany przez siedem portów Morza Czarnego w kraju. Osiem miesięcy przed wybuchem konfliktu przez ukraińskie porty przetransportowano 51 mln ton zboża.