Zdjęcie: Pixabay
05-08-2021 09:27
Prezydent Gitanas Nausėda powiedział, że otrzymał od litewskich biznesmenów propozycje budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią. Zdaniem szefa państwa, jeśli projekt zostanie przejęty przez spółkę państwową, ogrodzenie może pojawić się przed wiosną przyszłego roku. Szef państwa skomentował także doniesienia białoruskich mediów państwowych o rzekomo zmarłych Irakijczykach na granicy.
"Wpływ dezinformacji jest niepokojący. Mówię o śmierci Irakijczyka, rzeczywistej lub rzekomej – na razie nie możemy tego potwierdzić ani zaprzeczyć, ale jest rzeczą oczywistą, że jest to kolejny nieprzyjazny czyn wobec naszych funkcjonariuszy, których oskarża się o nieprawdziwe rzeczy. Z pewnością nie możemy się z tym zgodzić, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że wobec migrantów nie podjęto żadnego przymusu ani nielegalnych działań. - mówił wczoraj Gitanas Nauseda w wywiadzie.
Tymczasem wczoraj wieczorem ambasador UE w Iraku Martin Huth poinformował, że otrzymał wiadomości z „kilku źródeł” o zawieszeniu lotów z Iraku do Mińska na 10 dni. Opisał to jako „pozytywny sygnał”. Jednak nadal nie mamy oficjalnego potwierdzenia – jedynie doniesienia z różnych źródeł, które wydają się bardzo wiarygodne” – powiedział ambasador UE w Iraku.
Natomiast minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielus Landsbergis przyznał, że są propozycje całkowitego zaprzestania tranzytu białoruskich nawozów potasowych. Według niego propozycje rozszerzenia sankcji sektorowych wobec Białorusi zostały już przesłane do Unii Europejskiej.
Landsbergis zauważył, że sankcje UE, wprowadzone w czerwcu, obejmują około 20% tranzytu. Przypomnijmy, że w sankcjach nie było mowy o chlorku potasu o zawartości tlenku potasu od 40% do 62%, który jest głównym składnikiem nawozów.
„Oznacza to, że jest mały cios, ale nie dotyczy to całego eksportu. Teraz Litwa wystąpiła z propozycją rozszerzenia sankcji, w tym sektorowych. Nie wspomnieliśmy, które z nich są konkretne, ale prawdopodobnie logiczne jest zrozumienie, że ten sektor prawdopodobnie również zostanie objęty sankcjami.”- powiedział dziennikarzom.
„Możliwe jest całkowite zablokowanie białoruskiego eksportu nawozów. Właściwe negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły, więc jest za wcześnie, aby o tym mówić” - dodał Landsbergis. Kwestia rozszerzenia sankcji zostanie omówiona jednak nie wcześniej niż we wrześniu.