Zdjęcie: Pixabay
13-09-2023 08:15
Wczoraj w trakcie procedury składania poprawek, litewscy parlamentarzyści poparli poprawki prezydenta Gitanasa Nausėdy dotyczące zaostrzenia kar za przestępstwa przeciwko państwu, w tym kary dożywotniego więzienia. Za głosowało 80 posłów, trzech było przeciw, a 41 wstrzymało się od głosu.
Projekt będzie dalej omawiany przez komisje sejmowe. "Projekt ma na celu zapobieganie i ustanowienie proporcjonalnej odpowiedzialności karnej za umyślne i wyjątkowo niebezpieczne działania, w których oskarżeni celowo kierują swoje wysiłki przeciwko naszemu krajowi i jego obywatelom" - powiedział Andrius Kabišaitis, doradca prezydenta ds. prawnych. Powiedział, że odpowiedzialność karna za działalność antypaństwową nie była zmieniana od 20 lat, a niektóre kary nie odzwierciedlają obecnych realiów życia. Przypomniał, że litewskie służby wywiadowcze w swojej ocenie zagrożenia bezpieczeństwa narodowego na 2023 r. również odnotowały zmiany w obrazie zagrożeń.
Poprawki do kodeksu karnego proponują karę dożywocia za organizację lub udział w zamachu stanu. Obecnie maksymalna kara za to przestępstwo wynosi 20 lat więzienia. Współpraca z władzą okupacyjną powinna podlegać karze do 15 lat pozbawienia wolności zamiast obecnego maksymalnego wymiaru 5 lat, a udział w działalności niekonstytucyjnych grup i organizacji powinien podlegać karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. Obecnie jest to zagrożone karą od trzech do dziesięciu lat pozbawienia wolności.
W przypadku udziału w organizacji zbrojnej mającej na celu zmianę porządku konstytucyjnego Litwy lub naruszenie jej integralności terytorialnej, prezydent proponuje, aby takie osoby były skazywane na karę od ośmiu lat do dożywocia, a organizatorzy takich grup na karę od 12 lat do dożywocia. Departament Prawny Sejmu zastrzega przy tym, że istnieją zastrzeżenia dotyczące proponowanych kar za kolaborację - tego czy kara ta jest proporcjonalna do wagi przestępstwa.