geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Litwa ostatecznie wybiera Leoparda

Dodał: Andrzej Widera

23-01-2024 13:38


Rada Obrony Państwa (VGT) zgodziła się na dzisiejszym psoiedzeniu na zakup niemieckich czołgów Leopard 2 dla tworzonej na Litwie dywizji – poinformował Kęstutis Budrys, doradca prezydenta Litwy. „Najefektywniejszą platformą czołgową, spełniającą cały szereg kryteriów postawionych przez Litwę, jest niemiecki czołg Leopard 2” – powiedział Kęstutis Budrys.

Według niego Ministerstwo Obrony Narodowej ma za zadanie rozpocząć rozmowy z niemieckim producentem i innymi krajami zainteresowanymi zakupem tego sprzętu. VGT rozważało kwestię ewentualnego zakupu czołgów produkcji niemieckiej lub innego kraju już latem, ale nie podjęło wtedy ostatecznej decyzji. Później jednak Agencja Zasobów Obronnych wysłała list intencyjny do niemieckiego Ministerstwa Obrony w sprawie nabycia Leoparda, podkreślając jednak, że nie oznacza to ostatecznej decyzji Litwy.

VGT zgodziło się także, że oprócz dywizji w armii litewskiej zostanie utworzony pułk artylerii szczebla dywizji, dwa bataliony – przeciwlotniczy i inżynieryjny – zostaną powiększone do pułków, a struktura w inne siły zostałyby ukończone. „Marynarka wojenna tworzy Służbę Obrony Portów i Wybrzeża” – powiedział doradca. - Tworzy się także dodatkową Radę ds. Obrony Cybernetyki, wprowadzane są inne zmiany. „VGT zatwierdziło ruch w kierunku powszechnego poboru do wojska” – powiedział Budrys. Ze swojej strony minister obrony Arvydas Anušauskas podkreślił, że zmiana ta będzie uzależniona od tego, czy Sejm zatwierdzi przygotowaną przez MON reformę poboru do wojska. Podkreślił, że liczba poborowych będzie stopniowo rosła.

W najbliższej przyszłości nie ma zagrożenia militarnego dla Litwy, ale należy wziąć pod uwagę wszystkie scenariusze – dodał też doradca prezydenta. Zarówno szefowie wywiadu, jak i wywiadu wojskowego podkreślają ze swojej strony, że Rosja przygotowuje się do długotrwałej konfrontacji z Zachodem. Według doradcy członkowie VGT zgodzili się, że Litwa musi zaplanować różne działania w przypadku różnych scenariuszy bezpieczeństwa.

„Sytuacja bezpieczeństwa Litwy zależy obecnie nie tylko od dynamiki wojny na Ukrainie, ale także od wydarzeń w innych regionach i na świecie. Tak będzie i w przyszłości” – zapewnił doradca prezydenta. Darius Jauniškis, dyrektor generalny Departamentu Bezpieczeństwa Państwa (VSD), stwierdził, że nic nie wskazuje na to, aby wojna na Ukrainie została zamrożona. „Wojna Rosji z Ukrainą pozostanie najważniejszym czynnikiem kształtującym sutuację bezpieczeństwa regionalnego. Jest mało prawdopodobne, aby agresja, cele i strategia Rosji uległy zmianie. Najwyraźniej sytuacja ta pozostanie taka sama jak w zeszłym roku” – zapewnił. Według szefa wywiadu Rosja będzie dążyć do ograniczenia wsparcia Zachodu dla Ukrainy, prawdopodobne jest, że w dalszym ciągu będzie prowadzić dezinformację i szantaż nuklearny.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021