Zdjęcie: Wikipedia
18-07-2023 09:20
Ponieważ Litwa zamierza utworzyć dywizję i zakupić czołgi do lat 30. obecnego wieku, przedstawiciele przemysłu obronnego mówią, że byłaby to świetna okazja do rozszerzenia tego przemysłu - własnymi siłami Litwa mogłaby konserwować i naprawiać ten sprzęt i w ten sposób uzyskać dodatkowe dochody.
Litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej podaje, że wstępnie planuje się utworzenie batalionu lub kompanii czołgów, a wartość projektu może sięgać od ćwierć do miliarda euro. Według ministerstwa eksperci systemu obrony narodowej przeprowadzili niedawno analizę rynku i ustalili, które czołgi najlepiej odpowiadają potrzebom litewskiej armii. „Wyniki analizy rynkowej były omawiane na posiedzeniu Rady Zasobów Obronnych MON i planowane jest przedstawienie ich na kolejnym posiedzeniu Rady Obrony Państwa. Wstępne plany obejmują pozyskanie czołgów do wielkości batalionu” – poinformował litewski resort.
"Największym plusem byłoby, gdyby litewskie firmy przemysłu obronnego weszły do łańcucha produkcyjnego, co zapewniłoby możliwości eksportowe i generowało dochody. (...) Instytucje powinny bardzo wyraźnie zrozumieć i wykazać zdecydowaną wolę, że należy to zrobić" - powiedział Vaidas Sabaliauskas, dyrektor Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa. Według niego, litewskie firmy mogłyby przeprowadzić konserwację i naprawę czołgów. Litewski przemysł obronny obecnie produkuje drony, systemy antydronowe, zdalne kontrolery min, sprzęt termowizyjny i optyczny, wojskowe kamizelki opancerzone, sprzęt do rozminowywania i kombinezony ochronne.