Zdjęcie: Flickr
12-09-2023 09:26
Odpowiadając na niedawny apel środowisk biznesowych i stowarzyszeń, doradca prezydenta Litwy ds bezpieczeństwa narodowego Kęstutis Budrys powiedział, że obowiązkowa służba wojskowa kobiet na Litwie mogłaby zostać wdrożona jedynie wówczas, gdyby w kraju istniał już powszechny pobór mężczyzn.
"Sama kwestia jest złożona i trudna do poruszenia na szczeblu politycznym. Powinniśmy zacząć od powszechnego poboru mężczyzn - mamy już służbę ochotniczą - a następnie wdrożyć drugą fazę. Nie byłoby możliwe zrobienie tego wszystkiego za jednym zamachem" - powiedział doradca. "Pobór kobiet i mężczyzn za jednym zamachem zwiększa cenę prawie trzykrotnie, ponieważ zmienia się również charakter infrastruktury" - dodał. Komentując zainicjowane zmiany w poborze, Budrys powiedział, że Litwa powinna dążyć do powszechnego poboru i rozmawiać o reformie "w kontekście powszechnego poboru, kiedy i jak go wdrożymy".
Prezydencki doradca odniósł się też do kwestii budowy litewskiego przemysłu obronnego. Stwierdził, że przemysł ten musi być w stanie w miarę możliwości zapewnić krajowi niezbędne uzbrojenie, a do tego konieczne jest poluzowanie regulacji tego sektora. "Maksymalna produkcja musi odbywać się na Litwie, musimy być w stanie wyprodukować wszystko w jak największym stopniu. Oznacza to, że w zamówieniach należy przewidzieć, w jakim stopniu przemysł litewski jest już w stanie uczestniczyć lub będzie w stanie uczestniczyć w przyszłości w takiej czy innej formie", dodał. Według doradcy prezydenta, przemysł obronny jest ważnym sektorem strategicznym, któremu należy zapewnić warunki do rozwoju.
"Na Litwie, nawet przed nowymi poprawkami, firmy przemysłu obronnego nie mogły na przykład zakładać działalności w wolnych strefach ekonomicznych, ponieważ uważano, że nie jest to obszar, który chcemy rozwijać. Sytuacja się zmieniła, uregulujmy to i powiedzmy, że tego właśnie chcemy, być w czołówce tego sektora" - powiedział Budrys.