geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Litwa: Możliwe weto prezydenta ws. sankcji

Dodał: Andrzej Widera

03-04-2023 08:22


Prezydent Litwy Gitanas Nausėda może zawetować poprawki do ustawy o środkach ograniczających w związku z agresją militarną na Ukrainę, jeśli Seimas, zgodnie z propozycją Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK), zachowa możliwość uzyskania obywatelstwa litewskiego przez obywateli Białorusi, podczas gdy ograniczenie w tej sprawie dotyczyłoby tylko obywateli Rosji - powiedział Kęstutis Budrys, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego.

Według niego Litwa zajęła na szczeblu międzynarodowym stanowisko, że obywatele Białorusi i Rosji muszą podlegać takim samym ograniczeniom. "Jeśli to złagodzenie dla obywateli Białorusi pozostanie w obecnej formie, z rozróżnieniem tych dwóch krajów, to weto - byłoby bardzo prawdopodobne" - powiedział Budrys.

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że zgodnie z apelem Swiatłany Cichanouskiej i kierowanego przez nią białoruskiego Wspólnego Gabinetu Przejściowego, wprowadzono poprawkę pozostawiającą możliwość pozyskania obywatelstwa Litwy przez Białorusinów, a także wprowadzono możliwość nabywania przez nich nieruchomości na Litwie. W ubiegłym roku 16 Białorusinów i 29 Rosjan otrzymało obywatelstwo litewskie na podstawie naturalizacji, a sześciu Białorusinów i 17 Rosjanom przywrócono obywatelstwo.

"Litwa jest jednym z głównych zwolenników tego, że Białoruś powinna razem z Rosją być poddana sankcjom. Takie stanowisko zajmujemy na szczeblu międzynarodowym, w Unii Europejskiej. I przekonujemy naszych partnerów, że jest to konieczne. Dlatego nie możemy dokonywać zmiany na poziomie krajowym. To nie byłby właściwy instrument i właściwy przekaz" - powiedział doradca.

Budrys powiedział, że należy utrzymać humanitarną drogę wjazdu na Litwę dla przedstawicieli opozycji z Rosji i Białorusi. Jego zdaniem sankcje nie powinny też naruszać praw obywateli Rosji i Białorusi "w jakiejkolwiek formie", którzy już są na Litwie, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjazdy humanitarne. "Ale to, na co nie możemy pozwolić, to różnicowanie w sposób polityczny Rosji i Białorusi, mówiąc, że jeden kraj jest bardziej agresywny od drugiego lub że inny kraj wysyła jakiś inny zły komunikat do świata" - powiedział Budrys.

Aktualizacja godz. 11:05

Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący NSGK, powiedział, że ustawa jest konieczna i powinna wejść w życie 2 maja, gdy skończy się stan wyjątkowy w rejonie przygranicznym. "Mam nadzieję, że jeśli będzie weto, to z poprawkami, proponując zmianę czegoś poprzez zaostrzenie lub jakiś inny sposób dochodzenia do stanowiska" - powiedział poseł. Podkreślił, że ważne jest, by ewentualne weto nie przeciągało przyjęcia całej ustawy. "Ważne, żeby sama ustawa nie utknęła w martwym punkcie, bo jest dla nas strategicznie ważna. Mam nadzieję, że prezydent wypowie się w tej sprawie" - powiedział Kasčiūnas. Przypomniał, że jego własne początkowe projekty proponowały takie same ograniczenia dla Rosjan i Białorusinów. "Byłem za wprowadzeniem ostrzejszych środków, takie były moje propozycje. Ale polityka to sztuka kompromisu i mamy taki wynik, jaki mamy. Widzę, że prezydent stoi na stanowisku wprowadzenia ostrzejszych środków" - powiedział Kasčiūnas.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024