Zdjęcie: Flickr
27-05-2025 13:49
Minister spraw wewnętrznych Litwy, Władysław Kondratowicz, w trakcie wizyty na granicy z komisarzem UE ds. wewnętrznych i migracji Magnusem Brunnerem, podkreślił, że „niestety, systemy dozoru granicznego mają tendencję do starzenia się, dlatego już dziś musimy rozpocząć przygotowania do ich modernizacji”.
Modernizacja dotyczy zarówno sprzętu do monitoringu, jak i infrastruktury umożliwiającej szybki dojazd służb do granicy. Kondratowicz zaznaczył, że sprawne reagowanie pozwala „chronić naszą granicę i powstrzymywać nielegalnych migrantów, wykorzystywanych jako broń przeciwko naszemu państwu”.
Minister zaapelował również o odpowiednie szkolenie funkcjonariuszy oraz o finansowe wsparcie ze strony Unii Europejskiej, argumentując, że kraje przygraniczne, takie jak Litwa, ponoszą wyjątkowe koszty związane z bezpieczeństwem zewnętrznych granic i infrastruktury krytycznej. Szczególną uwagę zwrócił na konieczność finansowania tzw. Tranzytu Królewieckiego, wskazując, że obecny tranzyt obywateli rosyjskich przez terytorium Litwy wiąże się z poważnymi zagrożeniami. „Gdyby pojawiła się możliwość sfinansowania tych projektów, byłoby to naprawdę dobre rozwiązanie” – powiedział Kondratowicz.
Komisarz Brunner przyznał, że sytuacja wymaga wspólnych działań na poziomie unijnym i zapewnił, że tematy wsparcia finansowego zostaną omówione z rządem Litwy. W jego ocenie, „bezpieczeństwo powinno stać się integralną częścią wszystkich dziedzin w UE – mówimy tu o energetyce, infrastrukturze czy innych sektorach”. Brunner podkreślił, że wszystkie państwa członkowskie są obecnie celem hybrydowych ataków ze strony Rosji i Białorusi.
Cała granica zewnętrzna Litwy jest obecnie objęta monitoringiem, 90% funkcjonariuszy straży granicznej wyposażono w broń zgodną ze standardami NATO, trwa także modernizacja pasów kontrolnych. Bariera wzniesiona wzdłuż granicy z Białorusią nie obejmuje jednak wszystkich odcinków ze względu na naturalne przeszkody terenowe.