Zdjęcie: Wikipedia
04-10-2021 08:44
Litewski sejm przedyskutuje propozycję zezwolenia żołnierzom na przechowywanie wojskowej broni automatycznej w domu. Zgodnie z poprawkami do ustawy o broni żołnierze mogliby nabywać i przechowywać w domu broń osobistą kategorii A (wojskową broń automatyczną) oraz amunicję, a także przechowywać w domu broń służbową i używać broni osobistej jako służbowej.
Projekt zostanie poddany dalszej dyskusji w Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. "Proponujemy, aby ci oficerowie, żołnierze, mogli trzymać broń automatyczną w domu, co byłoby doskonałym środkiem odstraszającym w przypadku konfliktu zbrojnego. Tych, którzy uważają, że są to ludzie, którzy nie umieją obchodzić się z bronią, należy uspokoić, wielu żołnierzy zawodowych ma broń w domu, oczywiście większość z nich to pistolety i inna broń, którą zgodnie z obecną praktyką mogą posiadać" - powiedział poseł Kęstutis Mažeiko przedstawiając projekt.
Według Mažeiki przyjęcie poprawek uprawniłoby około 10 tys. osób do posiadania broni kategorii A, a szacuje się, że około połowa z nich skorzystałaby z tej możliwości. "To nie jest dokładna liczba, ale mamy wstępne szacunki, że taka liczba osób byłaby w stanie zakupić broń i posiadać przy tym odpowiednie pomieszczenia do jej przechowywania" - powiedział poseł. Socjaldemokrata Julius Sabatauskas powiedział, że nie ma żadnych zabezpieczeń, które zapobiegłyby dostaniu się broni kategorii A w niepowołane ręce, niekoniecznie ze złej woli, ale także z powodu nieuwagi, jeśli żołnierze mogliby trzymać broń kategorii A w domu.
Konserwatywny deputowany Paulius Saudargas powiedział z kolei, że pozwolenie strzelcom i żołnierzom ochotnikom na przechowywanie w domu broni kategorii A przyczyni się do bezpieczeństwa państwa. "Wróg prawdopodobnie nie będzie wchodził na teren, gdzie z każdego balkonu można wycelować w niego broń, gdzie całe społeczeństwo jest gotowe i chętne do obrony" - powiedział Saudargas. Obecnie żołnierze mogą kupować i przechowywać w domu broń półautomatyczną kategorii B i C. Broń kategorii A jest zakazana w obrocie cywilnym.