Zdjęcie: Pixabay
05-02-2025 14:36
Od października 2023 roku odnotowano co najmniej 11 przypadków uszkodzenia kabli podmorskich na dnie Morza Bałtyckiego. W obliczu rosnącej liczby uszkodzeń infrastruktury rząd Litwy podjął decyzję o wzmocnieniu środków ochronnych. Dzisiaj powierzono Narodowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego (NKVC) koordynację działań w tym zakresie, natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości oraz prokuratura dokonają oceny konieczności wprowadzenia odpowiedzialności karnej za wyrządzone szkody.
Rząd zobowiązał NKVC do opracowania modelu współpracy oraz podziału odpowiedzialności między główną instytucję odpowiedzialną za ochronę infrastruktury a wspierające ją podmioty. Centrum ma również przygotować zestaw środków, które mogą zostać wdrożone w celu zabezpieczenia kabli, a także określić mechanizmy działania w razie wykrycia zagrożeń. Do 14 lutego NKVC przekaże odpowiednie informacje instytucjom odpowiedzialnym za ochronę infrastruktury oraz resortom rządowym.
Z kolei do 28 lutego ministerstwa mają opracować propozycje zmian prawnych umożliwiających skuteczne stosowanie środków ochronnych. Minister obrony, Dovilė Šakalienė zaznaczyła, że terminy te są orientacyjne i należy dążyć do jak najszybszego wdrożenia działań. Podkreśliła również, że kluczowe jest wyznaczenie głównej instytucji odpowiedzialnej za koordynację ochrony. Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Prokuratura Generalna ocenią możliwość zmiany kodeksu karnego w celu penalizacji działań wyrządzających szkody krytycznej infrastrukturze. Ich rekomendacje i konkretne propozycje zostaną przedstawione rządowi do końca lutego. Minister sprawiedliwości Rimantas Mockus potwierdził, że jego resort już rozpoczął analizy w tej sprawie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej skonsultuje te propozycje z NATO, Unii Europejskiej oraz regionalnymi partnerami w celu uzgodnienia wspólnych zasad międzynarodowego prawa dotyczącego ochrony infrastruktury podwodnej. W odpowiedzi na incydenty NATO uruchomiło w styczniu misję "Baltic Sentry", mającą na celu monitorowanie i ochronę podwodnej infrastruktury regionu. Litwa wyznaczyła do tej operacji dwa okręty wojenne: trałowiec oraz patrolowiec.