geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jerome Starkey Flickr

Litewski problem językowy z uchodźcami

Dodał: Andrzej Widera

05-04-2023 09:18


Od marca 2024 r. Państwowa Inspekcja Języka Litewskiego zapowiada rozpoczęcie sprawdzania, w jakim stopniu pracujący na Litwie uchodźcy wojenni z Ukrainy znają język litewski. Poinformowano o tym w liście wysłanym 16 marca do przewodniczącego Seimasowej Komisji Edukacji i Nauki oraz trzech innych ministerstw – Edukacji, Nauki i Sportu, Ubezpieczeń Społecznych i Pracy oraz Gospodarki i Innowacji.

Audrius Valotka, szef Państwowej Inspekcji Języka Litewskiego, powiedział, że zrobiono to, aby uniknąć "dziwnej sytuacji socjolingwistycznej" i zapewnić Ukraińcom możliwość nauki języka litewskiego. "Przeprowadziliśmy rozmowy ze wszystkimi gminami i ich urzędnikami zajmującymi się kwestiami języka i przekonaliśmy się, że sytuacja wszędzie jest daleka od dobrej. W niektórych miejscach Ukraińcy uczą się, a w niektórych miejscach po prostu nie ma środków dydaktycznych, nie ma kto uczyć, państwo nie przeznaczyło środków na nauczanie, Ukraińcy chcieliby się uczyć, ale nie ma gdzie" - powiedział Audrius Valotka.

Według niego, wysłanie listu miało być sygnałem dla władz, aby w połowie 2024 roku nagle nie powstała "dziwna sytuacja społeczno-językowa, w której np. kilka tysięcy osób (...) nie zda egzaminu, który powinno zdać".  W przygotowanym w połowie marca dokumencie Państwowa Inspekcja Języka Litewskiego poinformowała, że zacznie monitorować biegłość językową od marca 2024 roku, po dwuletnim moratorium na wymóg znajomości języka litewskiego przez uchodźców wojennych z Ukrainy.

W dokumencie czytamy, że jeśli pracodawcy nie dostarczą zaświadczenia o zdanym egzaminie językowym swojego pracownika, "Inspekcja Językowa i gminne wydziały językowe będą zmuszone do podjęcia działań". W dokumencie czytamy też, że do Państwowej Inspekcji Języka Litewskiego wpływają skargi na uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy nie mówią po litewsku w miejscu pracy. Zdaniem organu, "z prawnego punktu widzenia jest to naruszenie praw językowych obywateli Litwy".

W odpowiedzi minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė, zarzuciła Państwowej Inspekcji Języka Litewskiego brak empatii i obiecała zaprzestanie „prześladowań uchodźców wojennych i firm zatrudniających ich". Według danych statystycznych w lutym na Litwie pracowało 23,3 tys. Ukraińców, a 3,7 tys. szukało pracy.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024