Zdjęcie: Pixabay
28-05-2024 09:41
Według podanych przez media regionalne informacji, powołany decyzją rosyjskiego rządu Wisztyniecki Park Narodowy nie obejmie okolicznych miejscowości. Chroniony obszar przyrodniczy zajmuje powierzchnię 27,6 tys. hektarów na terenach rejonów stołupiańskiego (niestierowskiego) i darkiejmejskiego (ozerskiego).
Co ciekawe, park nie będzie miał oddzielnej administracji gdyż zarządzanie parkiem "Wisztynieckin" oddano zarządowi Parku Narodowego "Mierzeja Kurońska". Zarząd podał, że decyzja o połączeniu parków pozwoli na wdrożenie jednolitej polityki na ich terytoriach we wszystkich obszarach: ochrony przyrody, badań, edukacji, turystyki, ekologii, odbudowy zniszczonych obiektów przyrodniczych i historyczno-kulturowych, a także "specjalnego trybu ochrony kompleksów i obiektów przyrodniczych zgodnie z wymogami ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej w sprawie specjalnie chronionych obszarów przyrodniczych". Przepisy zostaną zatwierdzone do końca 2024 roku.
W maju poinformowano o utworzeniu wspólnej dyrekcji parków narodowych "Mierzeja Kurońska" i "Wisztyniecki". Jego szefem został Anatolij Kalina. "W najbliższej przyszłości planuję udać się na miejsce, aby zobaczyć, gdzie będzie centrum informacyjne, jak rozwijać chroniony obszar, podjąć decyzję o rekrutacji pracowników - gdyż ich liczba wzrośnie o około 40 osób" - powiedział Kalina. Wartp przypomnieć, że utworzenie Parku Wisztynieckiego przy granicy z Polską i Litwą, z ograniczonym dostępem, nastąpiło wbrew opiniom społeczeństwa oraz władz regionu.