Zdjęcie: Wikipedia
28-09-2021 13:35
Mołdawski parlament przegłosował w końcowym czytaniu na posiedzeniu plenarnym w minionym tygodniu projekt ustawy, który określa m.in. sposób odwoływania członków Rady Audiowizualnej (CA) (odpowiednik KRRiT - red.), Rady ds. Konkurencji i innych instytucji państwowych. Inicjatywę poparło 58 posłów z 77 obecnych na sali. Przeciwko głosowało 16 posłów.
Projekt przewiduje przyznanie parlamentowi prawa do odwołania członków Zarządu lub innych władz w przypadku uznania ich działalności za nieodpowiednią dla ich obowiązków, uprawnień lub obowiązków. Głosowanie projektu odbyło się bez sesji pytań i odpowiedzi.
Tymczasem eksperci medialni krytykowali inicjatywę posłów rządzącej partii PAS, gdyż rząd mógłby w ten sposób zmienić skład rady na swoją korzyść. Ekspert medialny Aneta Gonța nie wyklucza, że propozycje posłów będą podyktowane interesami politycznymi. „Wierzę, że proponowane zmiany tak naprawdę nie zmieniają jakości CA, ale są one dokonywane po to, aby rząd mógł zmienić linię na swoją korzyść. Chcemy jednak odpowiedzialnego powoływania członków zarządu, którzy będą działać w interesie publicznym, a obecne prawo na to pozwala" - dodała Aneta Gonța.
Cristina Durnea, radca prawny w Centrum Niezależnego Dziennikarstwa, uważa, że „ w obecnej sprawie wiele propozycji posłów budzi jednak niepokój w odniesieniu do czynnika niezależności Rady Radiofonii i Telewizji. „W praktyce oznaczałoby to, że członkowie zarządu, którzy są skonfliktowani z władzą, będą mogli zostać odwołani”.