geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Kolejna odsłona kwestii pisowni nazwisk na Litwie

Andrzej Widera

21-05-2025 10:33


Litewski parlament po raz kolejny odrzucił projekt ustawy, który umożliwiłby obywatelom niebędącym Litwinami zapisywanie swoich imion i nazwisk w dokumentach tożsamości z użyciem znaków diakrytycznych. Mimo że propozycja przewidywała jedynie rozszerzenie dopuszczalnych zapisów w obrębie alfabetu łacińskiego, poparło ją jedynie 12 posłów, 18 było przeciw, a aż 48 wstrzymało się od głosu.

Rita Tamašunienė, jedna z inicjatorek projektu i reprezentantka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, podkreśliła, że zmiany nie dotyczyłyby samego języka litewskiego: „To nie jest ustawa o języku litewskim, to ustawa o tożsamości człowieka – o jego narodowym znaku identyfikacyjnym, świadczącym o przynależności etnicznej.” Jej zdaniem obecne przepisy są „półśrodkiem”, ponieważ zezwalają jedynie na zapis bez znaków diakrytycznych, ograniczając poprawne zapisywanie m.in. polskich nazwisk. Przytoczyła przykład mężczyzny o imieniu Jerzy, którego w dokumentach wpisano jako „Ežys”, co zniekształca zarówno brzmienie, jak i sens imienia.

Jednak sprzeciw wobec projektu argumentowany był m.in. ryzykiem wprowadzenia setek znaków z różnych języków, co – według niektórych posłów i instytucji – mogłoby zagrozić spójności językowej państwowych dokumentów. Instytut Języka Litewskiego wyraził stanowisko, że wprowadzanie obcych znaków diakrytycznych może negatywnie wpłynąć na ochronę języka.

Pomimo że Sąd Konstytucyjny w grudniu 2023 roku uznał brak znaków diakrytycznych w dokumentach za zgodny z konstytucją, zaznaczył jednocześnie, że możliwe byłoby ich użycie, jeśli takie stanowisko zajęłaby Państwowa Komisja Języka Litewskiego. Jak dotąd jednak komisja nie otrzymała żadnego oficjalnego zapytania w tej sprawie. W lutym 2024 roku Sąd Najwyższy oddalił pozew obywatela Litwy w sprawie dopuszczenia użycia litery ze znakiem diakrytycznym, uzasadniając to brakiem podstaw prawnych.

Niepowodzeniem zakończyła się również próba korekty nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych, obowiązującej od stycznia, w której przewidywano m.in. legalizację dwujęzycznych oznaczeń oraz możliwość zapisu imion i nazwisk z użyciem znaków charakterystycznych dla języków mniejszości. Propozycje przedstawione przez reprezentantów AWPL, zostały uznane za sprzeczne z konstytucją przez parlamentarzystów z Komisji Prawa i Praworządności.

Wśród kontrowersyjnych propozycji znalazł się także obowiązek uwzględniania przedstawicieli mniejszości narodowych w grupach roboczych przy zmianach granic okręgów wyborczych, co spotkało się z ostrą krytyką. „To jedne z najbardziej radykalnych projektów, jakie widzieliśmy w tej dziedzinie”, skomentował poseł Vytautas Sinica. Mimo to Tamašunienė podkreślała, że inicjatywa była „optymistyczna i zapraszająca do dalszej dyskusji”, dodając, że obowiązujący akt prawny to „folder bez treści”.

Z danych spisu powszechnego z 2021 roku wynika, że spośród 2,81 miliona mieszkańców Litwy, aż 432 tysiące stanowią przedstawiciele mniejszości narodowych. Polacy to największa grupa – 183,4 tysiąca (6,5%), następnie Rosjanie – 141,1 tysiąca (5%), Białorusini – 28,1 tysiąca (1%), Ukraińcy – 14,1 tysiąca (0,5%) i przedstawiciele innych narodowości – 16,1 tysiąca (0,6%). Pomimo tej znaczącej obecności, ich postulatów nie udało się przekształcić w obowiązujące prawo.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024