geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Andy Graber Flickr.com

Jednostki przeciwdronowe: Litwa reaguje na nowe zagrożenia z powietrza

Dodał: Andrzej Widera

19-07-2025 12:00


Litewska Służba Bezpieczeństwa Publicznego (VST) deklaruje gotowość do przejęcia odpowiedzialności za ochronę przestrzeni powietrznej, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego wyposażenia oraz wyszkolenia. Obecnie VST dysponuje doświadczeniem w ochronie strategicznych obiektów państwowych, co stanowi solidny fundament dla rozszerzenia jej kompetencji. Jak wskazano w oficjalnym stanowisku, do realizacji nowej funkcji potrzebne byłyby mobilne radary, systemy przeciwdronowe, uzbrojenie oraz przeszkoleni specjaliści. „To realne, jednak wymaga konsekwentnej realizacji, ram prawnych i dodatkowych zasobów” – podkreśla służba.

Inicjatywa ta zyskała na aktualności po tym, jak w litewską przestrzeń powietrzną wtargnął rosyjski dron produkcji „Gerbera”, który przez około trzy minuty znajdował się nad terytorium Litwy, zanim spadł w pobliżu nieczynnego przejścia granicznego w Szumsku. Choć nie przenosił ładunku, incydent obnażył niedostatki krajowego systemu obrony powietrznej. Jak przyznał przewodniczący parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony, Giedrimas Jeglinskas, trudności pojawiają się zarówno w zakresie wykrywania dronów, ostrzegania przed zagrożeniem, jak i ich neutralizacji.

W świetle tych wydarzeń lider konserwatystów, Laurynas Kasčiūnas, zaapelował do Rady Obrony Państwa (VGT) o utworzenie mobilnych jednostek VST, które byłyby odpowiedzialne za monitorowanie przestrzeni powietrznej. W jego propozycji znalazło się wyposażenie takich ekip w specjalistyczny transport, środki obserwacji powietrznej, krótkiego zasięgu uzbrojenie przeciwlotnicze, precyzyjny sprzęt wykrywania celów i odpowiednio przeszkolony personel. „Innymi słowy, zespoły miałyby do dyspozycji mobilne radary zdolne wykrywać małe drony, systemy przeciwdronowe oraz  działka automatyczne. Takie rozwiązania pozwoliłyby wykrywać i niszczyć drony i balony zbliżające się do infrastruktury krytycznej” – czytamy w oficjalnym dokumencie.

VST odnosi się do tego pomysłu pozytywnie, wskazując na rosnące zagrożenie ze strony bezzałogowych statków powietrznych oraz na znaczenie ukraińskich doświadczeń. W ocenie służby, jej udział w ochronie przestrzeni powietrznej mógłby zostać rozszerzony, jeżeli zostaną jasno określone zadania, zapewnione zasoby i finansowanie. Równolegle do tego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz władze Wilna zawarły porozumienie o ścisłej współpracy w zakresie ochrony kluczowej infrastruktury przed zagrożeniami zewnętrznymi.. „Dopiero po ocenie tych rozwiązań będzie można mówić o rozszerzeniu modelu na inne miasta i regiony” – informuje VST.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024