Zdjęcie: sock shot Flickr.com
26-03-2025 09:02
Na łamach "Kuriera Wileńskiego" opublikowano obszerny artykuł o litewskich przygotowaniach na czas ewentualnej wojny. Jak czytamy w artykule, litewski system bezpieczeństwa żywnościowego w sytuacjach kryzysowych opiera się na trójpoziomowym modelu, zapewniającym odpowiednie zapasy żywności oraz skuteczną logistykę ich dystrybucji. Strategia ta obejmuje rezerwy publiczne, współpracę z sieciami handlowymi oraz integrację producentów i hurtowników.
Narodowe Centrum Zarządzania Kryzysowego podkreśla, że przygotowanie na wypadek sytuacji nadzwyczajnych to priorytet państwa. Zamiast surowych produktów, rezerwy obejmują teraz żywność gotową do spożycia lub szybkiego przygotowania, co usprawnia zarządzanie w czasie kryzysu. W pierwszych dniach odpowiedzialność za gromadzenie zapasów spoczywa na mieszkańcach, następnie przejmują ją samorządy, a w dalszej kolejności państwo. „Naszym celem jest stworzenie elastycznego i zrównoważonego systemu, który można dostosować do dynamicznych wydarzeń” – informuje NKVC. W ubiegłorocznych ćwiczeniach mobilizacyjnych „Vyčio skliautas 24” sprawdzono skuteczność mechanizmów reagowania na kryzysy, angażując zarówno instytucje państwowe, jak i organizacje pozarządowe, takie jak Czerwony Krzyż czy Bank Żywności.
Litewski przemysł spożywczy posiada wystarczające zasoby, by zabezpieczyć potrzeby ludności w przypadku kryzysu. Kluczowe pozostaje zapewnienie stabilnej infrastruktury i sprawnego systemu alokacji zasobów. Firmy z branży spożywczej objęte są specjalnymi gwarancjami, m.in. ochroną infrastruktury, pierwszeństwem w przywracaniu dostaw energii oraz specjalnymi procedurami płatności w razie awarii systemów bankowych.
W całym kraju przewidziano ponad 125 punktów sprzedaży podstawowych produktów, które mają działać nawet w warunkach braku prądu i internetu. „Planujemy, by punkty te obsługiwały co najmniej 50 proc. mieszkańców w ciągu doby” – podaje NKVC. W Wilnie ma działać około 20 takich miejsc, a infrastruktura zostanie dostosowana do różnych scenariuszy kryzysowych.
Bank Litwy uspokaja, że system finansowy przygotowano na ewentualne zakłócenia. Opracowano zasady dystrybucji gotówki i utrzymania płynności transakcji w sytuacjach nadzwyczajnych. Zaleca się jednak, aby obywatele posiadali pewną ilość gotówki na podstawowe potrzeby. Obecna sytuacja geopolityczna, w tym wojna w Ukrainie, przyspieszyła prace nad mechanizmami kryzysowymi. Litewskie instytucje wdrażają kompleksowe rozwiązania, by zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe oraz funkcjonowanie systemów finansowych, nawet w najtrudniejszych warunkach.