Zdjęcie: Pixabay
13-11-2023 11:23
Litwa i Polska mogłyby zamiast kabla morskiego zbudować lądową linię energetyczną Harmony Link, aby zsynchronizować sieci elektroenergetyczne z resztą UE. Dodatkowe połączenie umożliwi krajom bałtyckim zwiększenie dostaw energii elektrycznej. Taka alternatywa umożliwiłaby uruchomienie ważnego przyłącza elektroenergetycznego jeszcze przed 2030 rokiem, a ponadto realizacja takiego projektu byłaby znacznie tańsza.
Planowano instalację kabla prądu stałego o mocy 700 megawatów (MW) i długości 330 km, który mógłby połączyć podstacje w województwie pomorskim ze stacją w rejonie Kretyngi na Litwie. Jednak po tym, jak oferty wykonawców prawie 2,5-krotnie przekroczyły budżet 680 mln euro na Harmony Link, w wyniku czego litewscy i polscy operatorzy sieci przesyłowych Litgrid i PSE unieważnili przetargi wiosną tego roku, temat tańszych rozwiązań stał się palący. Litgrid i PSE postanowili nie zwiększać budżetu projektu, aby podzielić przyszłe zamówienia, oraz negocjować z Komisją Europejską i innymi instytucjami w sprawie dodatkowego finansowania.
Prezes Litgrid Rokas Masiulis powiedział wcześniej, że kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) Harmony Link, który początkowo był planowany do uruchomienia w 2025 r., a następnie na lata 2027-2028, nie zostanie ukończony przed początkiem przyszłej dekady. Aby wdrożyć wariant podstawowy, oba kraje będą musiały zaktualizować umowę międzyrządową, a także uzyskać zgodę Komisji Europejskiej.