geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Karina Kaszuba unsplash.com

Fala masowych aresztowań na Białorusi [AKTUALIZACJA]

Andrzej Widera

01-11-2024 09:00


Niepokojące informacje przyniosły wczoraj wieczorem białoruskie media opozycyjne. W niektórych miastach, w Mińsku, Homlu, jak i w Smorgoniach czy w Osipowiczach oraz Wołkowysku, służby bezpieczeństwa reżimu Łukaszenki dokonują masowych aresztowań. Jednak to nie jedyne wieści o nasilających się represjach wobec Białorusinów.

Według "Naszej Niwy" w ten weekend siły bezpieczeństwa dokonały nalotu na wieś Jalizawa niedaleko Osipowicz. Liczba 14 zatrzymanych w jednej, liczącej 2 tysiące mieszkańców wsi, oddalonej od centrów protestów z 2020 roku, pozwala wyobrazić sobie liczbę zatrzymanych w skali kraju. Według doniesień fala aresztowań przetacza się z jednego końca kraju na drugi. Najpierw zatrzymania zaczęły się w Grodnie. "Najintensywniejsze represje planowane są na grudzień-styczeń, bliżej dnia głosowania. „Aby nikt nie gwizdał przed wyborami” – cytujemy osobę obecną na jednym ze spotkań przedwyborczych w regionach." - czytamy w artykule.

Z kolei Centrum Praw Człowieka "Wiasna" poinformowała, że otrzymała wiadomość o śmierci kolejnego więźnia politycznego reżimu. Według obrońców praw człowieka młody mężczyzna został wysłany do kolonii w Mohylewie, gdzie zmarł na początku października. Informacja jest sprawdzana.

Przy okazji wieści o masowych aresztowaniach, "Wiasna" twierdzi, że śłużby reżimu stosują nowe techniki. Osoby ostatnio aresztowane były na podstawie danych geolokalizacyjnych telefonów w czasie protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Poza tym służby przed samym aresztowaniem wyłączają telefon osoby zatrzymywanej. „Dlatego, jeśli nagle stracisz połączenie mobilne i nie będzie sieci, z dużym prawdopodobieństwem w ciągu najbliższych kilku minut przyjdą do ciebie siły bezpieczeństwa ” – ostrzegają działacze na rzecz praw człowieka.

Tymczasem od 10 dni Białorusini narzekają na spowolnienie internetu. Każdego wieczoru znacznie spada szybkość łącza u wszystkich operatorów, w tym Beltelecom, A1 i MTS. Według doniesień, problemy z internetem zaczęto zauważać już 20 października, jeszcze przed wyznaczeniem terminu "wyborów".  W dniach 29-30 października na stronach internetowych szeregu dostawców pojawiły się komunikaty o atakach DDoS. Jednak jak zauważają Białorusini, jednostkowe ataki nie tłumaczą tak długiego występowania problemów. Na tę chwilę przyczyna nie jest wyjaśniona.

Aktualizacja godz. 22:30

Jak poinformowało Centrum Praw Człowieka "Wiasna", 11 października b.r. w kolonii nr 15 w Mohylewie zmarł 22-letni więzień polityczny, obywatel Rosji, Dmitrij Schlettgauer. Latem został skazany na 12 lat kolonii o zaostrzonym rygorze za szpiegostwo.  W kolonii spędził niecały miesiąc. Przyczyna zgonu jest nieznana.

Schlettgauer urodził się w Sławgorodzie (Rosja). W 2018 roku otrzymał białoruskie zezwolenie na pobyt. Pracował w przedsiębiorstwie produkującym wyroby polimerowe i opakowania.  Był sądzony w Sądzie Okręgowym w Brześciu. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Szczegóły sprawy nie są znane. Według obrońców praw człowieka zatrzymany został także brat Dmitrija, który później został jednak deportowany do Rosji.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024