Zdjęcie: mil.ee
11-04-2025 11:16
Estoński parlament wczoraj przyjął zmiany w prawie, które rozszerzają kompetencje Sił Zbrojnych w obszarze morskiej infrastruktury krytycznej. Nowelizacja jasno określa ich rolę w ochronie nie tylko granic, ale także podwodnych kabli energetycznych, gazowych i telekomunikacyjnych, portów, obiektów wojskowych oraz innych kluczowych instalacji. Siły Zbrojne będą mogły stosować środki przewidziane w ustawie, w tym także użycie siły militarnej, jeśli zagrożenie będzie tego wymagać. Jak wyjaśniono, chodzi o sytuacje, w których statki lub inne jednostki pływające mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.
Nowe przepisy nie tylko doprecyzowują obowiązki armii na wodach terytorialnych Estonii i w wyłącznej strefie ekonomicznej, ale też odpowiadają na rosnące zagrożenia w regionie Morza Bałtyckiego. W ostatnich miesiącach doszło tam do szeregu incydentów, w których „statki rzekomo przypadkowo uszkadzały infrastrukturę podwodną”, co – jak wskazuje Tallinn – budzi poważne podejrzenia o celowe działania sabotażowe. W ocenie estońskich władz, sytuacja ta wymaga zwiększonej czujności i gotowości do zdecydowanej reakcji. W razie potrzeby siły zbrojne mogą również działać w trybie natychmiastowym, jeśli zagrożone będzie życie lub zdrowie ludzi na estońskich wodach bądź na jej mniejszych wyspach.
W głosowaniu udział wzięło 62 deputowanych Riigikogu – wszyscy opowiedzieli się za nowelizacją, nikt nie głosował przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Jest to wyraźny sygnał, że w obliczu coraz bardziej niestabilnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, Estonia zamierza w pełni wykorzystać możliwości obronne, aby przeciwdziałać nie tylko konwencjonalnym zagrożeniom, lecz także tym o charakterze hybrydowym.