Zdjęcie: Pixabay
30-09-2024 10:25
Estońska Służba Geologiczna rozpoczęła badanie potencjalnych kosztów i korzyści wydobycia fosforytów, a także wpływu różnych metod wydobycia na środowisko. Jedną z rozważanych możliwości jest produkcja w tym kraju kwasu fosforowego, który mógłby również dostarczać metali ziem rzadkich. Estonia jest znana z posiadania jednych z największych rezerw fosforytów w Europie.
„Prowadzimy badania w kamieniołomie Aru-Lõuna w celu analizy, jakie byłyby korzyści ekonomiczne w tym konkretnym obszarze, w przypadku rozpoczęcia wydobycia fosforanów w Estonii, a także jakie towarzyszłyby temu potencjalne skutki środowiskowe i zagrożenia” - powiedział Lauri Joosu, kierownik projektu badawczego.
Badanie geologiczne dotyczy przede wszystkim wydobycia powierzchniowego, ponieważ złoża fosforytów znajdują się zazwyczaj blisko powierzchni. Jednak głębsze rezerwy w złożu Rakvere mogą wymagać innych metod. „W Wironii znajdują się trzy główne złoża fosforytów: Toolse, Rakvere i Aseri. Złoże Rakvere znajduje się nieco na wschód od miasta Rakvere, a warstwa fosforytów znajduje się od 60 do 100 metrów pod powierzchnią. Grubość warstwy fosforanowej waha się od pięciu do 10 metrów” - powiedział Joosu. Już wiadomo, że ze względu na strukturę skał, fosforyty nie mogą być wydobywane w taki sam sposób, jak łupki bitumiczne, które też są wydobywane w Estonii.
Służba Geologiczna bada również możliwości związane z wydobyciem fosforytów: do takich należy możliwość produkcji koncentratu fosforytowego, jednak docelowym działaniem byłaby produkcja kwasu fosforowego. "Kwas fosforowy jest kolejnym przetworzonym materiałem, wykorzystywanym głównie w przemyśle nawozowym. Jednak przy odpowiednim oczyszczeniu może być również stosowany w innych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja żywności” - podał Joosu.
"Obecnie poszukujemy partnera do przeprowadzenia niezbędnych eksperymentów w celu określenia kosztów tych technologii przetwarzania, a także wynikających z nich produktów ubocznych i emisji. Naszym celem jest analiza potencjalnego wpływu tych działań na środowisko” - podkreślił. Jedna z części badań obejmuje zbadanie możliwości oddzielenia metali ziem rzadkich. Służba Geologiczna ma nadzieję, że podczas produkcji kwasu fosforowego możliwe będzie wydobycie pierwiastków ziem rzadkich.