Zdjęcie: Nikola Mirkovic unsplash.com
04-06-2024 08:14
Estoński Sąd Najwyższy orzekł, że estońska konstytucja nie daje prawa do żądania od państwa zapewnienia podstawowej edukacji w jakimkolwiek języku innym niż estoński. Sąd Najwyższy podjął taką decyzję w następstwie skargi złożonej w związku z przejściem na edukację w języku estońskim w szkołach podstawowych od 1 września 2024 r.
We wniosku zwrócono się do Sądu Najwyższego o stwierdzenie istnienia zobowiązania państwa do zapewnienia edukacji dzieciom ze społeczności rosyjskojęzycznej w ich języku ojczystym. Skarga została złożona przez dziadka w obronie praw jego wnuka. Sąd Najwyższy oddalił skargę, stwierdzając między innymi, że ewentualne naruszenie praw dziecka jest zbyt hipotetyczne, ponieważ dziecko będzie miało obowiązek uczęszczania do szkoły dopiero za pięć lat.
Sąd Najwyższy wyjaśnił, że prawo do edukacji zapisane w Konstytucji Estonii nie nakłada na państwo obowiązku zapewnienia podstawowej edukacji w jakimkolwiek języku innym niż estoński. Nauka w innych językach jest możliwa zarówno w szkołach publicznych, jak i w instytucjach edukacyjnych dla mniejszości narodowych. Zachowanie obywatelstwa jest prawem konstytucyjnym, które jest również chronione przez Europejską Konwencję Praw Człowieka. Wynika z tego, że państwo ma obowiązek nie przeszkadzać ludziom w nauce i używaniu ich języka ojczystego. Nie wynika z tego jednak, że państwo lub władze lokalne mają obowiązek zapewnienia edukacji w języku obcym w szkołach państwowych i samorządowych. W związku z tym skarżący nie są uprawnieni do żądania od państwa zapewnienia podstawowej edukacji w języku rosyjskim.