Zdjęcie: Flickr
29-09-2023 09:26
Estonia jest kolejnym, po Łotwie, państwem bałtyckim, w którym przeprowadza się szeroko zakrojone ćwiczenia kryzysowe, nie tylko z udziałem wojska, ale także służb podległych MSW, samorządów lokalnych, firm prywatnych oraz wolontariuszy. CREVEX to ważne ćwiczenia organizowane co cztery lata w celu szkolenia i testowania ogólnokrajowej zdolności Estonii do reagowania w sytuacjach kryzysowych, a także ciągłości działania w takich sytuacjach instytucji państwowych.
W najnowszej odsłonie ogólnokrajowych ćwiczeń CREVEX 2023 na przedmieściach Tallina, w Muuga, rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia terenowe związane z kryzysem z udziałem wszystkich ,wymienionych wyżej, uczestników. Cwieczenia te są największymi tego typu ćwiczeniami w najnowszej historii Estonii.
Ćwiczenia terenowe skupiły się przede wszystkim na zakrojonej na szeroką skalę ewakuacji, komunikacji kryzysowej oraz akcjach ratowniczych na dużą skalę. Do ćwiczeń zrekrutowano łącznie 1100 wolontariuszy, w których weźmie udział także kilka władz publicznych, sektor prywatny, a także władze miejskie samej stolicy Estonii jak i miast przyległych.
Scenariusz ćwiczeń zakłada zderzenie hipotetycznych kolejowych składów paliwa i zapalenie się ich w Muuga, na przedmieściach położonych na północny wschód od Tallina. Oprócz samego poważnego pożaru, w miejscu katastrofy istnieje ryzyko eksplozji, co zmusi mieszkańców do ewakuacji. Ćwiczenia w terenie sprawdzą możliwość zorganizowania na dużą skalę ewakuacji zarówno portu Muuga, głównego portu towarowego portu w Tallinie, jak i okolic.
Testowane również będą alarmy o zagrożeniu, za pomocą wiadomości tekstowych EE-ALARM zawierających informacje o ćwiczeniach wysyłanych do osób znajdujących się w strefie zagrożenia, ostrzeżeń radiowych i telewizyjnych emitowanych za pośrednictwem estońskich rozgłośni publicznych. Przetestowane będzie także działanie syren ostrzegawczych w rejonie Muuga. Kompleksowe ćwiczenie ma także szerzej na celu podniesienie świadomości krajowej i społecznej w zakresie gotowości na wypadek kryzysu, a także daje szansę na przetestowanie nowych i istniejących kanałów komunikacji kryzysowej.