geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: mil.ee

Estonia rozpoczęła misję ochrony Estlink 1

Dodał: Andrzej Widera

27-12-2024 14:16


Estońskie Siły Obronne rozpoczęły operację morską wczesnym rankiem, w trakcie której patrolowiec „Raju” wypłynął, aby chronić pozostałe działające łącze energetyczne Estlink 1. Estonia ma także nadzieję, że sojusznicy z NATO przyjdą z pomocą swoimi okrętami w celu ochrony krytycznej infrastruktury morskiej. Na osobną misję wysłano także inny okręt estońskiej marynarki wojennej „Generał Kurvits”, który wraz z grupą nurków marynarki wojennej wyruszył na badanie jednego z uszkodzonych kabli komunikacyjnych.

Według ministra obrony, po wczorajszym posiedzeniu estońskiego rządu, natychmiast porozumiał się z ministrem obrony Finlandii i zaproponował mu, aby Estonia i Finlandia wspólnie zabezpieczyły Estlink 1. "„Dla nas ważna jest szybkość. A jeśli SACUER (Supreme Allied Commander Europe, czyli Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO w Europie) i dowódca sił zbrojnych dojdą do porozumienia, to rozwiązaniem może być wysłanie dodatkowych sił ze Szwecji lub z Niemiec, z Polski czy skądkolwiek. Znajdujemy rozwiązania w ramach relacji dwustronnych szybciej niż w ramach całego NATO.”" - mówił Hanno Pevkur. Na pytanie, dlaczego takich działań nie podejmowano wcześniej, minister obrony odpowiedział, że w normalnych okolicznościach bezpieczeństwo połączeń jest obowiązkiem ich właścicieli.

Reigo Kebja, członek zarządu Elering, powiedział, że w Estonii nie ma problemów z bezpieczeństwem dostaw energii, a jej zapewnienie jest możliwe nawet w hipotetycznej sytuacji, gdyby oprócz Estlink 2 przestał działać także Estlink 1. Przewodniczący zarządu Elering, Kalle Kilk, zapewnił, że lokalne moce produkcyjne w krajach bałtyckich są w stanie utrzymać częstotliwość w systemie elektroenergetycznym, nawet jeśli oba połączenia między Estonią a Finlandią zostałyby przerwane. Plan odłączenia się od sieci BRELL nie zostałby zagrożony nawet w przypadku uszkodzenia połączenia Estlink 1.

Podkreślił również, że kraje bałtyckie muszą być zdolne do funkcjonowania w tzw. trybie wyspowym. Już na etapie planowania desynchronizacji uwzględniono konieczność posiadania wystarczających rezerw lokalnych na wypadek awarii połączeń z Finlandią. „Połączenia Estlink zapewniają nam po prostu dodatkowy margines bezpieczeństwa” – podsumował Kilk.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024